אברהם זגדון, או שובו של שאול הטרסי

אברהם זגדון בעת תפילה. יצא קצת מטושטש, אני יודע אברהם זגדון ישב בחדר קטן בבית שכור בפרברי אומן, מסביבו חסידיו. הוא ניהל דו-שיח עם אחד מהם. זגדון הוא אדם גדל גוף, רחב, שמזכיר מאוד את סלובוי ז'יז'ק, גם בחזותו, גם בטיק עצבני שהוא לוקה בו בפניו, וגם בצורת הדיבור: חד, חריף, קופצני. באיזשהו שלב אמר שכל הרבנים כאן מפחדים ממנו, ואז הוסיף: "זה בגלל שאני שד".

זגדון, למי שלא מכיר, כבר שנים משמש כ"ילד הרע" של זרמי ברסלב למיניהם. הוא מלמד תורה שהיא על סף האנטינומיזם ונהנה מאוד לשחק על הסף הזה. בדיבורו הפרדוקסלי ותזזיתי, הנובע מיומרתו לשבור את המבנים השגרתיים של השכל, הוא כמעט "זֶני". בתפיסתו האמביוולנטית של ההלכה – כחובה, אבל חובה זמנית ולא נעימה – הוא ידוע כאדם שמסוגל לפקר גם חסידים גדולים. ההתבוננות בו ובחסידיו המעטים מעלה את הרושם שאצלו כפי הנראה נמצא הדבר שהכי קרוב למה שהיה אצל ר' נחמן עצמו מבחינת התנופה והאווירה. הוא חדש, רענן, מפתיע תמיד, ללא חצר מסודרת, ללא מבנה מאורגן סביבו, ועם הרבה שונאים.

על זגדון ניתנים כאן (pdf) הפרטים הבאים:

נולד בכ' אדר א' תשי"ז בעיר תוניס (תוניסיה), משם עבר לצרפת ללמוד, נשא אישה וחי שם עם משפחתו מספר שנים. אחר נישואיו עלה ארצה בשנת תשמ"ו. התקרבותו לחסידות ברסלב: אחר שקיבל את תיקון הכללי כמתנה לחתונה, ורחש את ספר לקו"מ בארץ, הכיר את חסידות ברסלב ע"י ידיד חסיד ברסלב נלהב. מקורב לר' ישראל אודסר מאז פגישתם באומן בשנת תש"ן. לדבריו של ר' אברהם זגדון, היה ר' ישראל אודסר מחבבו ומכבדו ביותר. מנהיג של קבוצת חסידים מקורבים.

אז כל זה טוב ויפה, אבל מבחינה תיאולוגית זגדון הוא לדעתי אכזבה. הגעתי אל זגדון (באומן, לפני שבועיים) בדיוק שסיים ללמד את אחד משיעוריו. הנה תקציר השיחה שנתן (כפי שסיכם עבורי נ.פ. מיד אחריה):

גרפיטי החביב על חסידי זגדון על פי זגדון בשבת אין מצוות, ויש רק תענוג. והשבת היא לעתיד לבוא, כשכולנו נהיה בתודעת שבת. כרגע אנחנו עדיין לא גאולים, אנחנו עדיין בעולם הנגלה ולא בעולם הנסתר (התרשמתי שזגדון מאוד אוהב את החלוקה לשני המימדים האלה). ולכן ההלכה חלה עלינו. לכן צריך לשמור שבת. אבל אם אתה חוטא זה לא נורא, אל תצטער, כי בכל מקרה הצער הוא החטא האמיתי. גם ר' נחמן אומר שצריך להיות כל הזמן בשמחה. בכלל, הקב"ה אוהב צחוק. אוהב בדיחות. דוד המלך היה בדחנא דמלכא, ליצן המלך. ובכלל, בלי צחוק הקב"ה לא יכול להיכנס. אז העיקר הוא להיות בשמחה, והקב"ה בכלל לא רואה את החטאים שלנו אלא רק את השמחה שלנו. ולכן אנחנו בכלל לא צריכים את השולחן ערוך, כי הוא תקף רק בעולם של חול. אבל בגלל שאנחנו בעולם של חול ולא בתודעת שבת, אנחנו צריכים את השולחן ערוך.

אתה הבנת את זה נחמן? זגדון רוקד כאן על הגבול האנטינומי, עוד מעט אומר שצריך לזרוק את ההלכה, כבר עכשיו אומר שהיא לא העיקר ואין בינה ובין עבודת ה' אמיתית שום דבר מהותי. בספרו "יחידי סגולה יהיו לעדרים" מביא יהונתן גארב דברים דומים על תורתו של זגדון. על פי גארב על פי זגדון:

מקור הצרות בגלות הוא האדרת פרטי ההלכה על חשבון הנשמה (עמ' 132)
התורה היא רק אמצעי, כאשר האמונה וידיעת האל של הצדיק הן המטרה. רק תורתו של הצדיק היא "סם החיים", ואילו לימוד של פרטי הלכה בלבד הוא לדבריו [של זגדון – ת.פ.] "סם המוות" […] במקום אחר מבהיר זגדון כי התורה ללא הצדיק היא כמו גוף בלא נשמה, או גוף מת. (עמ' 178)

עכשיו תגידו לי, אין לכם הרגשה חמקמקה של דז'ה-ווּ? אני חושב שברור שמבחינה תיאולוגית זגדון מסרטט כאן מבנה שהוא נוצרי-פאוליני בעיקרו. כי מה יש לנו כאן? ההלכה היא אות מתה, ואילו האמונה היא החיים. דבקות בצדיק היא הדרך שלנו לגאולה, ותורתו היא הנשמה שבתוך התורה החיצונית, של הגוף, והיא גם תשמש לה כתחליף. ראו כמה הציטוטים האלה מהאיגרת אל הרומאים מזכירים את דבריו של א"ז:

אֲבָל עַתָּה פְּטוּרִים אֲנַחְנוּ מִן־הַתּוֹרָה כִּי מַתְנוּ לַאֲשֶׁר הָיִינוּ זקְוּקִים לוֹ לְמַעַן נַעֲבוד מֵעַתָּה לְפִי חִדּוּשׁ הָרוּחַ וְלא לְפִי־ישֶׁן הַכְּתָב׃ (6, 6)
כְּדֵי שֶׁתְּקֻיַּם צִדְקַת הַתּוֹרָה בָּנוּ הַהולְכִים לא־כְדֶרֶךְ הַבָּשָׂר כִּי אִם־לְפִי הָרוּחַ׃ כִּי בְּניֵ הַבָּשָׂר יֶהְגּוּ בְּדִבְרֵי הַבָּשָׂר וּבְניֵ הָרוּחַ בְּדִבְרֵי הָרוּחַ׃ כִּי־מַחֲשֶׁבֶת הַבָּשָׂר הִיא הַמָּוֶת וּמַחֲשֶׁבֶת הָרוּחַ הִיא הַחַיִּים וְהַשָּׁלוֹם׃ (8, 4-6)

כמו פאולוס גם זגדון חושב שהחוק כובל אותנו ומאמלל אותנו. כמוהו גם הוא מכנה את החוק מוות ואת האמונה (והחוויה המיסטית) חיים. כמו פאולוס גם זגדון חושב שבמציאות שנגאלה החוק יעבור מן העולם, וכמו פאולוס הוא גם חושב שהדרך לגאולה עוברת בדמות אנושית משיחית (הצדיק אצלו, בן האלוהים אצל הטרסי).

ההבדל ביניהם נמצא בעצם רק במיקום שעומדת בו האנושות על ציר הזמן האסכטולוגי: זגדון אומר שאנחנו עדיין לא גאולים ולכן יש לשמור על החוק, ופאולוס חשב כבר לפני 2000 שנה שאנחנו גאולים ולכן אפשר לזרוק את החוק.

מפני שאני יודע שעזרים ויזואלים הם חובה כיום בכל הרצאה, ומפני שאני אוהב מדי פעם להיות יצירתי, הכנתי תרשים צנוע שמדגים את סך חילוקי הדעות בין שני התיאולוגים היהודים האנטינומיסטים הללו (לחצו להגדלה):

ההבדל העיקרי בין אברהם זגדון לפאולוס -לחצו להגדלהמובן? בקיצור, עם כל הכריזמה וההומור שלו, ועד כמה שהוא יכול להיות ידען בקבלה ואף יצירתי בדרשותיו, הוא לדעתי מורה רוחני – או צדיק חסידי – משעמם. כפסוקו של המשורר: אמרו את זה קודם. במקרה זה כמעט אלפיים שנה קודם.

אבל לא רק התקדים הוא שמוציא את העניין מתורתו של א"ז, אלא חוסר התחכום. כאמור, הן פאולוס והן זגדון מנגידים את החוק והרוח, כאילו זה מוציא את זו ולהפך. אין כאן שום מחשבה על כך שהחוק יכול להוביל אל הרוח או להכיל את הרוח או אף להוביל את הרוח. יש כאן חלוקה בינארית שטחית, דואליזם די פשטני ודי ישן, ועל כן, כאמור, לא מעניין.

(התמונה של הגרפיטי מהבלוג של משה קרון)

112 תגובות

 1. תומר בוקר טוב.
  רואים רק חצי. גם כשעושים ריפרש לדף. לטיפולך.
  ותודה שאתה מביא לנו תמונות ותובנות על עולמות הרוח השונות.

  חגים לששון
  אהרון

  אהבתי

  1. אהרון, אני יודע שיש בעיה בדפדפנים מסויימים לראות את הבלוג. נסה מדפדפן אחר (פיירפוקס, כרום) או ממחשב אחר. מצטער.

   אהבתי

  2. תידביש לך אץה מדבר ככה אליו אתה בקושי מקיר אותו
   רק ה דן אנשים לא אתה
   מאיפה אתה יודע ואים הוא צודק ואים הוא באמת צדיק אני בימקומך היתי מפחד לדבר סתם
   אני מקיר אותו הוא לא מב שאתה חושב הוא עצום מחוכות
   על תדבר אים אתה לא יודע

   אהבתי

  3. מאמר שכל כולו בורות. לא באמת ירדת לסוף דעתו של זגדון ונראה שגם לא ממש ניסית ועוד מאמר שלם שכולו הבל שמתבסס על שמועה משמועה. אם כבר בקצרה שלא באמת תופסת כלום אז נאמר שהאדם לא צריך לעבוד את ההלכה, את הצמצום אלא את השם יתברך והלכה היא אמצעי ולא מטרה. והיופי שלפעמים גילה עצמו בתורה והלכה ולפעמים החביא עצמו שם. ודברים אלה עמוקים מאוד רק שאין השטחי רוצה להבין.

   אהבתי

   1. כאחת שהיתה נשואה למישהו משם – זו האמת לאמיתה. אין שם שום חובה לשמור הלכה, העיקר 'תהיה בשמחה'. בורות וטיפשות בהתגלמות.

    אהבתי

 2. פאולוס לא חשב שאנחנו גאולים והוא לא חשב שצריך לזרוק את החוק. ישו מפיץ חוק חדש ששומר על הסמכות של החוק הישן אבל משנה באופן מהותי את צורתו (יותר מאשר את תוכנו למעשה – זה השינוי המהותי אצל פאולוס). הגאולה תבוא למי שמוכן לקבל על עצמו ולהשתתף בחוק החדש. זהו התחכום של פאולוס שעולה בדעתי עשרות מונים על זה של זגדון שכן הוא מצליח לשמור על החוק ולזרוק אותו בו בזמן.
  מעניין מאוד דרך אגב לראות שהרעיון לפיו החוק עצמו מוביל לחטא נמצא גם במקורות רבניים, למשל בסיפורי אדם וחווה באבות דרבי נתן. אני עובד על זה קצת עכשיו ואולי אכתוב משהו כשאגיע למסקנות מעניינות…

  מה שאני רואה אצל זגדון הוא חזרה על רעיונות שאנו מוצאים אצל הרמב"ם, שלפיהם המצוות הן שלב בהתקדמות הרוחנית שמוביל למצב תודעתי או רוחני שבמסגרתו למצוות אין כל משמעות.

  אהבתי

  1. רון,

   אני לא מסיכם איתך בנוגע לניתוח של התיאולוגיה הפאולינית (שכידוע, ניתוחיה כמעט רבים כמאמיניה). לדעתי פאולוס בהחלט קבע שבואו של המשיח מיתר את החוק, כל חוק, שכן כל חוק הוא נחות לעומת "לבישת" המשיח והחיים "בו".

   לגבי הרמב"ם – נכון, זה בהחלט דומה.

   אהבתי

   1. clearly מישהו מחלק ציונים בחינם באוניברסיטה. סליחה תומר אבל לפני שכותבים צריל ללמוד, לצטט ציטוט של ציטוט של משהו שמראש לא הבנת זהלא רציני. אולי כדאי להתחיל עם האיגרת אל הרומים, זה די פשוט. תנסה.

    רון, יפה.

    אהבתי

 3. מדוע תחפש תחכום לשמו, ועוד היכן שיש משהו אחר, רב ערך הרבה יותר?
  נצרות היא בכלל לא מילה גסה ועל כל פנים, התפישה שביסודה ממש לא משעממת וגם לא פשטנית. היין והיאנג, למשל, זו חלוקה דיכוטומית ופשטנית לכאורה, אבל אם תסתכל באי ג'ינג תראה כמה ואריאציות יש על שני היסודות האלה. וזו רק דוגמא. גם דיכוטומיה ברורה לשני צדדים אינה עניין פשטני.
  אם מקוריות חיפשת, הרי שמצאת, אבל בניגוד למה שקיווית למצוא (משום מה) לא מדובר במקוריות רעיונית, אלא באותנטיות האמונה. מה זה משנה שהדברים נאמרו כבר קודם?

  א.ד. גורדון אמר זאת בדיוק באחד ממכתביו לרחל:
  "מקוריות בחיים, מקוריות בלתי-אמצעית היא אולי יותר חשובה ממקוריות מוכרת, ממקוריות שבמחשבה ושבכשרון" — ומקוריות שבחיים יש לרב בשפע.

  אהבתי

 4. ידוע לי שיש איזה מדרש שהמלאכים רצו את התורה לעצמה ומשה רבנו אמר להם משהו בסגנון 'קנאה יש בכם? שנאה יש בכם? תורה למה לכם?' כלומר התורה מיועדת לקחת אנשים פגומים כמונו וליישר אותם כך שיתנהגו כמו שצריך. זה די מזכיר את מה שאותו זיגדון אומר – אם היינו מושלמים (בעולם הנסתר) לא היינו צריכים את התורה.

  אהבתי

  1. יש מקור מהאבן עזרא שהיה ראשון בספרו יסוד מורא-
   "אם היו כל ישראל קדושים אינם צריכים לסדר נזיקין" והדברים עתיקים ומובאים בעוד כמה מקומות.
   אולם בדורינו החומריות צפה על פני הכל וכל אשר לו שלל גיבור נוצח יקרא, ואכמ"ל במקום שאמרו לקצר.
   בברכה

   אהבתי

 5. לטובת אלו שלא מצליחים (כמוני) לראות את חציו השמאלי של הכתוב – מה שעשיתי הוא 'העתק והדבק' למסמך וורד ושם קיבלתי את מלוא כתיבתו של תומר.

  דבר שני בעניין א"ז – גם אני נזכרתי שקראתי עליו בספרו של גראב וראוי לבדוק את הדברים לעומקם גם משם.
  איני מכיר את האיש, ולא שמעתי אותו מדבר.
  אלא שאני, להבדיל ממך, לא מזלזל באפשרות לעבור 'מתודעת יום חול לתודעת שבת', ואני חושב שמעבר כזה, במובן החסידי, הוא הוא האפשרות 'לגאולה פרטית' והיא משימה נכבדה ורצויה לנו בני האדם.

  ובכלל בעניינים של מיסטיקה יש הבדל גדול בין לדבר על זה לבין להרגיש את זה ולחיות את זה. ודברים שבדיבורים הם בנאליים, בתודעה ובהפנמה פנימית- הם יכולים להיות משמעותיים עד מאד.

  האם תודעת שבת אינה בעצם המקום שבו כל אדם השואף לעלייה רוחנית, בכל מקום ומסורת על פני תבל רוצה להיות בה ?
  האם לא שם שואף להיות הנזיר הבודהיסטי למשל ?

  שוב תודה על כתיבתך ועל עשייתך הברוכה.
  אהרון

  אהבתי

  1. אהרון,

   אני לא יודע כמה זמן אתה קורא את הבלוג (או את שני חצאיו), אבל אני בוודאי לא מזלזל באפשרות להגיע ל"תודעת שבת", או כל שם אחר שנראה למצב תודעתי גבוה מהרגיל. חלילה. הביקורת שלי על זגדון היא לא על כך, אלא על הנגדת החוק לרוח באופן פשטני ולדעתי לא חכם.

   אהבתי

 6. הוא צודק בהחלט.

  בשביל זה מדובר על "תורה חדשה לעתיד לבוא".

  בינתיים העתיד לבוא, בא רק ליחידי סגולה, ולרובנו עדיין ברובו לא כאן, אז צריך בינתיים לקיים את התורה הנוכחית.

  לא יכול להיות פשוט מזה.

  אהבתי

 7. חן-חן על הדברים הנאים. א"ז בהחלט מהלך על הגבול האנטינומי פעמים רבות, אך מכאן בא כוחו ויכולתו להעניק משמעות לחסידיו.
  מעניין מאוד להתייחס גם לצירוף האותיות שחסידיו רושמים בכל מקום- א"ז. בדרשות שלו הוא מדבר על המשמעות של שבע (טבע) ועוד אחד שמבטא את ימות המשיח, בנוסף אז היא מילה שיכולה לשמש גם בזמן עבר וגם בזמן עתיד (בעיקר בלשון הנביאים) והיא מבטאת בעיניו את העל זמניות- היכולת לחיות מבלי תפיסות של עבר או של עתיד אלא רק של ההווה (שמעתי ממנו שעבירה היא מלשון עבר, מי שנצמד לעבר ולא מאמין בכוחה של התשובה בכל רגע הוא מנכיח בכך את העבירה). התחושה היא שבמידה רבה הוא חותר להנכיח את העתיד לבוא בהווה, לחיות חיים במנותק ממה שקורה מסביב ולהיות רק בקשר ישיר עם ה'.
  נקודה אחרת מעניינת מאוד היא יחסו לרבנים האחרים בכלל ולאלו של ברסלב בפרט. הוא מזלזל בהם בצורה עמוקה, הם כולם מפורסמים של שקר (במאמר מוסגר צריך לומר שהשפה והמושגים של ר' נחמן משמשים את הפלגים השונים בברסלב במריבות פנימיות). היחס הוא הדדי, רבני ברסלב שונאים אותו והוא שונא אותם.
  בכל אופן, פוסט מאיר עיניים על תופעה מרתקת בשולי העולם הדתי כיום.

  אהבתי

 8. שאלה מינורית: האם הציר לא צריך להיות מעגל? דהינו, שקץ העולם חוזר לתקופה שהתקיימה אחרי הבריאה אבל לפני הגירוש / שבירת הכלים – לגן העדן?

  אהבתי

  1. במובן הזה זה דומה למעגל, אבל זו לא חזרה בדיוק לאותו מקום, כי העולם כבר נברא – גן עדן לא היה לפני שבירת הכלים אלא אחרי. הנפילה ושבירת הכלים אינה אותה קטסטרופה, למרות שהן ממלאות את אותו תפקיד מיתולוגי. בכ"א, החזרה אינה בדיוק לאותו מקום. יש מוטיב חשוב של התפתחות, השתכללות, בדתות המונותאיסטיות כפי שאתה בוודאי יודע, והמודל העיקרי שלהם הוא לא עיגול שחוזר על עצמו אלא חץ ישר שעף אל העתיד הטוב.

   אהבתי

   1. כל החוויות שעברת באומן תשע"א.ובמיוחד בשיעור של אברהם זגדון היו אפס אחוז מכל העניין שאברהם מדבר עליו כבר שנים רבות.והיא אפשר לבוא לשיעור אחד או שניים ולהבין את דבריו.מה לעשות ככה זה.זה לא שיעור על פרשת שבוע.אלו דברי אלקים חיים.מי שרוצה מקבל מי שלא שיחכה.שימתין.מה אתה חושב שאתה בא לראות סרט.וא"ז מבקר אותו.אני חושב שהוא עשה לך את זה במכוון.טוב זה החיים.כל טוב.

    אהבתי

 9. הפלא הגדול בכל הטיפוסים האלו, שאין להם איזה חבר קרוב שמסוגל לומר להם את האמת בפנים: "אתם צריכים טיפול פסיכולוגי",

  בדורות עברו, תורת הנפש היתה שלא בנמצא, לכן באם לא הצליחו לתפוס את המיסטיקן והדולוזי ולסגרם מאחורי מנעול ובריח. הם היו מקימי תנועות ומספחים אליהם כל צרוע וזב, שדאגו להפיץ את בשורותם.

  לא כן היום. ישנם דרכי טיפול שונים המותאמים לכל סטיה וחריגה פסיכוטיים.

  אנשים כמו זיגדון, היו אחרי שיחה אחת או שתים עם פסיכולוג נבון, מבינים שהם בעצם בבעיה, הרעיונות שלהם נובעים מטעויות או תסביכים שבמקום לפתוח ולהתיר אותם, הם הוקבעו כשיטה או כדרך.
  ובשביל זה אין כמו פסיכולוג טוב, לשחרר ולסדר את החשיבה.

  אהבתי

 10. מי שלא מצליח לראות את הבלוג בצורה טובה כנראה עובד עם דפדפן מאוד ישן, בטח מיקרוסופט אקספלורר 6. מדובר בדפדפן מאוד מיושן (וגם מאוד לא בטוח) שעדיף להמנע ממנו, והוא בוודאי עושה בעיות גם עם אתרים רבים אחרים שכבר לא מותאים אליו יותר. הפתרון הוא או לשדרג לפיירפוקס/כרום או לפחות להוריד את הגרסה החדשה של מיקרוסופט אקספלורר:
  http://www.microsoft.com/windows/internet-explorer/worldwide-sites.aspx

  אהבתי

 11. זה הכל עניין של רצף כמו יינג ויאנג. למשל, חום וקור. זה לא שיש ערמה של חום בצד אחד וערמה של קור בצד שני, אלא שיש רצף של חום וקור כשבקצה אחד נמצא החום המקסימלי ובקצה האחר הקור המקסימלי ושניהם באותו קו.

  באותה מידה הלכה, חוק ומשפט ומצד שני רוח החיים, ותפיסה מחוץ לשכל הן נקודות בתוך הרצף. גם בנצרות יש כללים אבל בצורה אחרת, והדגש הוא יותר על הרגש מאשר על ההלכה. היהדות התחילה עם ההלכות משום שהיא היתה קדומה יותר ולא היה מספיק להלל את האהבה וסתם "לזרום" אלא היה צריך ללמד אותה למשל צעד אחר צעד, למשל שלמלך אין חוקי מוסר שונים מזה של האדם הפשוט, שאסור לשקר במשפט וכך הלאה. גם היום צריך כל הזמן חוקים חדשים עם כל טכנולוגיה חדשה שנבנים על גבי החוקים הישנים.

  אפשר גם להמשיל את זה גם לשכבות של הבנה ומיקוד באותו עניין. כמו במוסיקה, יש את התפיסה הרגשית, את התפיסה הרוחנית, ומאידך את ההגדרה המשעממת של התווים, הטונים, את בניית כלי הנגינה וכו' שבלעיהם המוסיקה לא יכולה להתפתח. רק עם ההגדרה של התווים המוסיקה המערבית התחילה להתפתח משום שהגדרות הן גם זיכרון טוב יותר.

  גם הדוגמא שנתת, תומר, מתאימה. הספירלה היא עיגול שחוזר להתחלה אבל לא בדיוק, הוא מתחיל עיגול רחב יותר מן הקודם.

  אהבתי

 12. לא הבנתי למה הבוז. מפני ששאול התריסי חשב על זה קודם? גם את החגיגות באומן שהתלהבת מהם כל כך בפוסטים הקודמים שלך זה לא משהו מקורי כל כך. אולי אם יורידו את הצבעים השחורים ויחליפו את הקבר בבעל זבוב, תוכל לכתוב רשימה דומה על כל הדיסנילנד הדתי הזה.

  אהבתי

  1. י.ג.,
   קודם כל לא בוז, אלא יותר משיכת כתפיים חסרת עניין. ולמה? לא בגלל שאמרו את זה קודם (אם כי כשאתה יהודי ואתה חוזר בדיוק על מה שפאולוס אמר לפניך, זה בכל זאת קצת לא נעים), אלא בגלל שכל התיאולוגיה הזאת היא לדעתי פשטנית ושטחית. ראה הפסקה האחרונה ברשימה.

   אהבתי

 13. אני רוצה לשאול שאלה שאולי תחשב בסיסית, ושבטח נשאלת וענית לא פעם, ובכל זאת, אחרי חודשים בבלוג לא מצאתי לה תשובה עקבית, והיא עלתה לי בראש שוב אחרי קריאת הפוסט האחרון: איפה אתה שם את עצמך בעניין הזה, אם בכלל? אני מדברת על היהדות, אבל גם על דתות אחרות שאתה עוסק בהן לא מעט, בעיקר הבודהיזם. בנוגע ליהדות, אני נעה בין היחס האקדמי, אפילו חיצוני, שנדמה לי שיש לך, לבין משהו הרבה יותר קרוב שגם כן מופיע מפעם לפעם. עד כמה היית אומר שהעניין שלך בדתות שאתה עוסק בהן (שוב, נדמה לי שהשאלה מתייחסת בעיקר ליהדות ובודהיזם) הוא רגשי ועד כמה אקדמי?
  אין חובה לענות, זהו רק ביטוי לסקרנותי

  אהבתי

  1. א,
   גם וגם. כפי שהגדרתי את עצמי: חוקר דתות, אצלו ואצל אחרים. ודאי שהחקירה אצלי היא גם רגשית. אני אדם דתי. יחד עם זה, אני לא חושב שכדאי או ראוי להרפות מההגיון הבריא. בכ"א בבלוג הזה אני עוסק יותר בניתוח והתבוננות מאשר בדיווח על הדתיות שלי.

   אהבתי

 14. אני לא מכיר מספיק את זגדון ותורתו אבל לפי תיווך הדברים המעניינים שלך תומר אני יכול לומר שההנגדה בין חוק ורוח בהחלט עולה אצלו כפי שעלתה אצל פאולוס אבל זה בטח לא חידוש כי זה עולה במתחים רבים ודקים אצל המיסטיקנים היהודיים לדורותיהם(זוהר, שבתאות, חסידות, הרב קוק וכו)ורובם, כמו זגדון, כן דגלו למרות הכל בהשארת החוק, גם אם 'בנתיים'. הפרט הזה הינו קריטי כי עצם החלת 'ההשהיה' של ביטול החוק היא היא התפיסה שמבדילה מהותית מפאולוס משום שמדובר בחויה דתית אחרת לגמרי כזאת שמפנימה את החוק ומתמודדת איתו ולא מתעלמת ממנו. במלים אחרות, עצם הטענה המשותפת שהחוק מהווה בעיה כלל לא גורמת לאותה חויה דתית פאולינית גם אם אידאולוגית זה נראה כך כלפי חוץ. ועם זאת, אני כן מזהה פן ייחודי לזיגדון שבודאי בא בהשפעת הבעש"ט רבי נחמן בפרט והוא אי ההתייסרות מהחטא ויתרה מזו: העמדת הצער מהחטא כחטא גדול בפני עצמו שכן הקב"ה מעדיף שמחה ובדיחות! זו אינה גישה פאולינית כלל וכלל(ואף לא יהודית מסורתית) ולדעתי היא מוקד ייחודו. גם זגדון וגם פאולוס רואים באדם יצור חוטא. פאולוס לפיכך לא רואה ברירה אלא בכפרתו המייסרת של המשיח ואילו זגדון אומר: נכון שאתה חוטא..אבל להצטער על זה?? תחיה בשמחה למרות הכל ותדבק בצדיק. למעשה יש פה התרסה בכלל כנגד מושג חשבון הנפש וחיפוש הכפרה. לדעתי בהחלט ייחודי.

  אהבתי

 15. בעקבות דברי עופר.
  ההתדבקות בצדיק מהווה את התריס בפני העברות, היא יוצרת הגדרת גבולות עצמית מחודשת. היא מחליפה את ההלכתיות העוסקת בגבולות כל הזמן.
  היא משחררת את האדם – אם כי כמובן שסכנה לצידה של איבוד האותנטיות והעצמאות אל מול הצדיק.
  (שוב לא מנסיון אישי אני מדבר, מעולם לא התגדרתי בגורו).
  כמו ששרו פעם אלו שהלכו אחרי 'בעל הטלית השחורה' (ספק / וודאי), 'גורו גורו').

  אהבתי

 16. תודה תומר. לדעתי התנסחת בעדינות כלפי זגדון (או זיגדון?). גם לאור דבריו שהבאת וגם לאור דברים ששמעתי ממנו בעבר (מכר שלי מנחלאות השמיע לי בפירוט דברים רבים בשמו) – האיש מלמד ואומר דברים אינפנטיליים ממש. לענ"ד צריך להיות במצוקה ובבלבול משמעותיים כדי להתפעל מתורתו.

  אהבתי

  1. אקספלורר,
   אני באמת לא יודע מה לומר לך. הבעיה היא בערכת העיצוב של הבלוג, שחלק מהגולשים לא קולטים טוב. בפוסט הבא אשאל לכמה יש את הבעיה, ואם זה רבים אשקול לשנות עיצוב. בינתיים אני יכול רק להמליץ לך לעבוד לגוגל-כרום, שהוא ממילא דפדפן יותר מהיר ונוח.

   אהבתי

  2. יש פתרון!
   עליך פשוט להקטין את הטקסט. עושים זאת על ידי לחיצה על "תצוגה" בסרגל העליון, ואז מעבר ל"גודל טקסט", ואז תקטין אותו, וזה אמור להסתדר.

   אהבתי

 17. אני חושב שקצת חבל שאתה מחווה דעה כל כך נחרצת על האיש לאור דרשה ששמעת מכלי שני.

  אני לא רוצה לפגוע באף אחד אבל את אברהם זגדון מקיפים המון חברה לא כל כך רציניים.

  עכשיו אני באופן אישי הייתי בחלק מאחת הדרשות שלו בראש השנה והיא עסקה באופן מעניין יותר בעבירה לשמה ולא רק בביטול המצוות לעתיד לבוא.

  באופן אישי אני עדיין לא החלטתי מה דעתי לגביי האיש. ודרוש חקירה נוספת.

  אהבתי

 18. הכל תלוי איך באים לשמוע דבר חדש , ניראה לי תומר שההגדרה שהיגדרת את עצמך חוקר דתות , לא כל כך מתאימה ,הלכת שמעת שיעור אחד ,לא העמקת בדיבורים ,עירבבת דעות קדומות וזרות ,עשית סלט שקשוקה ,ולזה אתה קורא חקירת דתות , אין זה כי אם הבעת רגשות אישיות ומבולבלות , זה כמו לדבר על פרי ולהביע דעות וטעמים והכל בלי לטעום את הפרי ,צריכים לחפש אמת ,ולא משנה איפה ,העיקר להיות אמיתי כמה שיכולים ,

  אהבתי

 19. בתור אחד שהיה בשיעורים שלו (כל ר"ח יש שיעור שלו בקריית משה) חוץ מהניגוד שתומר הזכיר יש לו עוד רעיונות מעניניים (לדוגמה השולחן שמופיע בסיפור ההינדיק של רב נחמן הוא בעצם שולחן ערוך). בבית המדרש שלו יש פוסטר של שילגיה, הוא הסביר זאת פעם כשאמר ששילגיה היא האימא-הבינה ושבעת הגמדים הם שבע ספירות הבנין. הוא נוהג לפרש עוד אגדות עם בצורה הזאת . בסה"כ אדם מעניין.

  אהבתי

 20. שלום תומר.

  קראתי את הכתבה שלך ונראה לי שדי פספסת. אין בכוונתי לשכנע אותך שלא הבנת את העניין ואני בספק באשר לרצונך לחפש את האמת כך שלא בטוח שגם אם אשכנע אותך אתה תסכים להודות.

  לטובת האמת אני מזמין אותך לפגישה שלפחות תדע על מה מדובר. ובבקשה, אני באמת לא מנסה לשכנע אותך במשהו ואני לא מנסה "לשווק" לך כלום.

  אילן
  050-6218034  

  אהבתי

 21. שבוע טוב, תומר.
  קראתי את המאמר. אני תלמיד הדוק של אברהם כבר 6 שנים. כלומר, מתקרב אליו, חווה אותו, ומנסה להבין אותו דרך השיעורים ודרך מה שהוא אומר.
  אני מרגיש שרק אחרי שנתיים וחצי הצלחתי ממש להבין משהו ממה שהוא אומר. עד אז בעיקר החוויה של האמתיות של הדברים החזיקה אותי. עד אז זה היה מאינטואיציה בעיקר.
  עד כאן עלי.
  בעדינות אומר שהניסיון להבין אותו דרך שיעור אחד באומן היא יהירות.
  יש לאיש שפה ועולם שלם, שלהבין את המושגים וההקשרים שהם יוצרים בשיעור אחד – זה יהיה לא רציני ולא נכון.
  בקצרה אוסיף, שאתה בעיקר התלהבת מהכוון האנטינומיסטי. אוקי, גם אני לפני שש שנים כשיצאתי מהכולל התלהבתי מזה. וזה עבר לי אחרי חודש, כשהבנתי שזה בכלל לא הנקודה שלו. כן, הוא אמנם רוצה להביא אותנו כקבוצת חברים למצב שבו, לא ההחמרה והדקדוק במצוות הוא החשוב אלא השלום והשמחה בעבודת השם. { גם רבי נחמן יצא במפורש מספר פעמים כנגד החומרות, ראה שיחות הר"ן על עניין חמץ}
  המושגים שלו שאתה מצוטט הם מושגים שאתה מכיר אותם מהשפה שלך אבל אצלו יש להם משמעות אחרת {סתם לדוגמא: נסתר ונגלה שאתה מזכיר כאן ומדברים בכלל במשמעות אחרת}. או כמו שכתב אדם ברוך שאחרי ששבועיים אחרי שאביו, שהיה אדם חרדי, נפטר הוא בא אליו בחלום ואמר לו: "לחינם נהרגנו כל חיינו על הדקדוק, הנה פה בשמיים מתייחסים ליומרת הדקדוק שלנו כאל ניסיון נואל להידמות לבורא". מדהים נכון?

  בקצרה, העניין האנטי הלכתי הוא לא עניין אצל אברהם.זה פשוט מה שהכי קפץ לך.
  רוצה לומר, זה לא רציני מה שכתבת. מציטוט של מישהו שכתב והביא לבחור השני. שוין.
  לך בעצמך ותנסה להבין אם זה מדבר על ליבך או לא.
  ויכול להיות שבכלל מה שריגש אותך זה לשים את פאולוס ואברהם בעמוד אחד עם הטבלה הזו, ואז סבבה, אוקי, שיהיה.
  אלירן מלכא.

  אהבתי

 22. הרעיון של "מצוות בטלות לעתיד לבוא" הוא דווקא די בסיסי ביהדות (ובעיקר אצל המקובלים). יש מצוות שכבר אמורות היו להתבטל כגון הזכרת יציאת מצרים בלילות (פרשה שלישית של קריאת שמע). בכלל, כל העניין הוא לדעת באיזה תקופה אתה נמצא כי "לכל זמן ועת לכל חפץ" כמו שאמר החכם באדם. החטא הוא בלהקדים או לאחר (אפשר לראות שיעור על זה פה – http://www.parashat.co.il/he/parasha.aspx?video=173)

  לגבי זגדון:
  אני שמעתי שיש לו תורות יותר מעניינות ופורצות דרך ממה שהצגת בכתבה.
  בכל אופן, נראה שהבעיה איתו היא לא בתורות שלו אלא בדרך שבה הוא מנהל את החצר שלו..

  אהבתי

 23. אל יותם, שמואל, אילן, אלירן ולכל תלמידי ומעריצי זגדון באשר הם שם:

  ראשית אומר שאתם צודקים: לא רציני ולא מקצועי לקבוע מה אדם חושב רק על פי כמה עדויות ראייה ושיחה מצוטטת. זה נכון. אלא שאני גם דיברתי עם כמה וכמה תלמידים שלו בעבר ובהווה. לא אציין כאן את שמותיהם, אבל אומר שהיו לי שיחות בהם דנתי בתורתו ופועלו עם חמשה תלמידים שלו (שלושה לשעבר, אחת בהווה ואחד לא בפנים ולא בחוץ). לבד מזה חקרתי אודותיו בצורה אקדמית, בעזרת מומחים לעניין (ושימו לב שברשימה הבאתי ציטוטים מספרו של גארב לגבי העניין עליו כתבתי). כך שלא מדובר ברושם ראשוני ושטחי.

  יחד עם זה, אני מודה שגם כך הרושם שיש לי על האדם ותורתו אינו מעמיק, ודרושה חקירה רבה נוספת כדי לבחון את כל צדדיו. ברשימה הקצרה הזאת, שבשום אופן לא התיימרה לסכם את כל חשיבתו, כתבתי רק על צד אחד בתורתו (זה הכמעט-אנטינומיסטי, המתכתב עם פאולוס), ואני בטוח שיש לו צדדים רבים נוספים. אבל אני גם די בטוח שמה שכתבתי כאן הוא נכון (ולדעתי הצד הזה בתורתו אינו עמוק ואינו מתוחכם). אם אתם יכולים להביא לי ציטוטים או להפנות אותי למקורות שבהם זגדון מדבר אחרת על העניין הזה, אשמח לתקן את הרושם שלי.

  אהבתי

 24. שלום תומר.
  ישנם ספרים רבים שתלמידי רבנו אברהם הוציאו ( חלקם בהסכמתו וחלקם לא )
  כגון "אילו ידעתיו הייתיו" , ספר "ראש השנה", "ספר הזכרונות ", ספר "לב המלך ", ועוד שאגב היו זמינים לכל דורש באומן האחרון.
  אם אתה בא לדון בתורתו , אני חושב שמן המעט , שתגלה בקיאות בספריו.
  תבין את דעתו , תהפוך ותהפוך, וכשתבין תהגה דעתך.
  ממה שכתבת נראה כי אפילו לא דיברת איתו , ולא הודעת לו שאתה כותב עליו.
  המינמום שאתה יכול לעשות לפני שאתה גוזר את דינו של אדם הוא לקבל את רשותו לפרסום , או לפחות את תגובתו לנאמר. על הרבה פחות מכך הוגשה תביעה ללשון הרע..
  וחוץ מזה כיצד אתה משווה תורת אמת , לפאולוס , או השד יודע מה?
  אז זה נכון שהבאת רפרנס מגארב. זה לא הופך אותך למומחה לעיניין ובטח ובטח לא נותן לך את הפרווילגיה למתוח ביקורת מנומקת על האיש ועל דרכו.
  הייתי מצפה ממך לקצת יותר מחקר והרבה יותר יושר! לפני שאתה מוציא שם רע לאדם. ולא משנה אם הוא אברהם , או סתם קבצן.

  בברכה
  עודד

  אהבתי

  1. עודד,

   אני קצת לא מבין אותך: הוצאתי שם רע לזגדון? יותר רע ממה שכבר יש לו? אתה יודע במי מדובר???

   שמע, אני בהחלט לא מומחה לענייני אברהם זגדון, אבל נדמה לי שאתה קצת לא מבין מה הולך סביבך. אין שום צורך לבקש רשות לכתוב על אדם מסויים, תוך שמירה על כללי הדיבה כמובן (כן, אתה מוזמן להגיש תביעה אם אתה חושב שיש לך כמה אלפי שקלים מיותרים להוצאות משפט). הספרים של זגדון ותלמידיו מוכרים לי, קראתי בהם, פגשתי גם בניב שמר ושמעתי אותו, דיברתי כאמור גם עם תלמידים נוספים, ודיברתי גם עם זגדון עצמו. הייתי יכול גם לכתוב על כל עניין נערת הפיתוי שנשלחה אליו, ובחרתי שלא לעשות כן.

   בכלל, האם לדרגה כזו של פאניקה מביאה אתכם הדרכתו הרוחנית של הרב זגדון? אני מציע לך ולחבריך להירגע ולהיות בשמחה תמיד.

   אהבתי

 25. אני דן אותך לכף זכות ולכן אומר שבלי שימת לב עשית מאברהם זגדון ותלמידיו היקרים חבורת משוגעים הזויים כשאתה בעצם בעצמך מודה שאתה לא מכיר לא את האיש ולא את תורתו, ומבקש בצורה טפשית ולאחר מעשה עוד חומרים עליו ועל תורתו, שמע ידידי,האדם הזה חיי בנינו ב"ה ולא צריך ללכת לגוף שני כדי ללמוד מי הוא, גש אליו, תלמד, תשאל, לא בושה לשאול, אמור לו מה דעתך על תורתו ושיתקן אותך אם לא הבנת נכון ורק אז… אולי תכתוב עליו מאמר לרבים באינטרנט. במטוטתא מנייכי.
  ועניינית בתור תלמיד אברהם 10 שנים אומר לך שכל מה שכתבת זה גיבוב של שטויות במיץ.
  אברהם חוזר בכל שיעור עשרות פעמים ובכל ספר על חשיבות קיום התורה והמצוות אין ספור פעמים,אדרבא טענתו היא שהתורה והמצוות נותנים לנו ציור וקיום בזה העולם ורק על ידם אפשר להשיג את רצון הבורא יתברך ותכלית הבריאה.
  מה שכן כמו רוב הצדיקים לפניו הוא מגלה עומק ורבדים שיש בתורתנו הקדושה ברמות שלא גילה אף אדם לדעתי עד היום והכלל הוא שכל צדיק מגלה פנימיות חדשה או אם תרצה רחמנות חדשה כדי לרפא את תחלואי הדור שהוא בתוכו ואותה פנימיות נראית במבט ראשון כסותרת את חיצוניות התורה שאנו מכירים עד עתה אבל עם קצת סבלנות והתבוננות רואים שאין סתירה כלל אדרבא ע"י תורת הצדיק מתיישבים כל הסתירות והקושיות שהיו לנו עד עתה בתורה באופן בהיר ונפלא מאוד מאוד.
  כמו כן עליי לציין שאברהם מביא אותנו בתור תלמידים לגלות את עצמנו בתוך המסגרת התורנית ההלכית ולא לבטל את מהותנו ע"י התורה. הוא למעשה עוזר לאדם לגלות את עצמו ע"י התורה והמצוות והם הם עצמם המגלים לאדם כמה נקי צדיק וטהור הוא… וזה עצמו מחזק את האדם בתורה ומצוות ולא מחלישו.
  או לסיכום הייתי אומר שתורת אברהם מעלה אותנו למדרגת קיום תורה ומצוות לשמה (או מאהבה) כאשר חיצוניות התורה מתמקדת ברמת של נשים וילדים דהיינו "שלא לשמה" (לימוד וקיום מיראה).
  וזה נכון שכשמגיעים למדרגות כאלה האדם עומד בפני ניסיון ומתגלה רצונו האמיתי הפנימי, אחרי הכל אם תקח את השכר והעונש, גן עדן וגיהנם מהסיפור, יתגלה אם האדם רוצה בקרבת ה' או לא באמת. ועל זה נאמר "אוולת אדם תסלף דרכו ועל ה' (הצדיק) יזעף ליבו" דהיינו שע"י שמתקרבים לצדיקים אמיתיים עבודת ה' מקבלת מימד חדש וקושי חדש. ולכן היא קשה יותר ואנשים צריכים כלים חדשים והתמודדויות חדשות וזה כמובן כרוך לפעמים ואצל חלק מהאנשים במעידות פה ושם. ועל הצדיק יזעף ליבם כי הרי היה להם קל מאוד לעבוד ה' מיראה. מפחד מעונש וחשק לשכר.(לכן היה מובן שעיקר המידע שקבלת על אברהם היה מכל מיני "תלמידים לשעבר" כגון "שמר ניב" שלקח את תורת רבנו למחוזות חדשים שלא מקובלים על רבנו כלל וכלל או להבדיל כל מיני נשורת שהאשימו את תורת הצדיק באוולת שהם גילו בעצמם).
  ולגבי המחלוקות שיש על האדם, על כל צדיק נאמרו דברים קשים בדורו ע"י גדולי אותו הדור עצמם ולא עמי ארצות כי לא השיגו את תכלית ועומק דבריו : משה רבנו נחשד באשת איש וגדולי דורו אמרו שהוא בדה את התורה מליבו (מלוקת קרח ועדתו) , לדוד המלך קראו גוי,נואף, קולל נמרצות ע"י שמעי בן גרא שהיה ראש הסנהדרין בדורו. את תורת הבעש"ט השוו לנצרות בדורו, את ספרי הרמח"ל שרפו בדורו. המחלוקות שהיו על רבי נחמן ותלמידיו בדורו אין לשער או לספר ותכלה היריעה מה שמראה לנו שאם יש מחלוקות של גדולי הדור על אדם לא מחייב שהם צודקים או לא צודקים. יש סיכוי סביר שלא ירדו לסוף דעתו של אותו אדם ואחרי כמה דורות יסכימו כולם פה אחד שאותו אדם היה הצדיק של דורו. והעיקר שהכל תלוי עליו – צדיק אמיתי לא בא חלילה לבטל את התורה אדרבא. וזה המבחן האמיתי שאנו צריכים לבחון האם הוא מבטל את תורת משה ואת המצוות או רק "נראה" לנו במבט שטחי שכך פני הדברים וע"י עיון עמוק יותר נגלה שההיפך הוא הנכון.
  והעיקר לבעל הכתבה הזו ימלא עפר פיך לפני שאתה מדבר על קדוש ה' ו\או משווה אותו חלילה לכל מיני רשעים או משוגעים ואת תלמידיו לעמי ארצות הזויים בלי להכיר אותו כלל או את תורתו.

  אהבתי

 26. לכבוד מחבר המאמר, אפשר כמה שאלות לגבי הכתבה שקראתי?
  למה לא כתבת שעץ החיים ועץ הדעת הם אותו העץ? (שהרי על שניהם כתוב במציעותא דגינתא) כמו שהארי ז"ל אומר שאם היו ממתינים לשבת היתה להם מצוה לאכול מן העץ.
  ולמה לא ספרת שאדם שהוא בבחינת שבת אסור לו להיות בורר ורק לקחת את הטוב מתוך הפסולת ולא להיפך? וע"י כך לא לראות רע באף יהודי. אלא לחפש את הטוב?
  ולמה לא כתבת ש.. לא כתוב שאדם הראשון התעורר מהשינה? אולי הוא עוד ישן?
  ולמה לא כתבת ש.. האשה פגמה ב"עץ" הדעת ע"י חימוד העין והפכה אותו מעץ ל"עין" ע"י הפרדה של האות "ץ" סופית ל"ן" סופית ול"י" ואנו ע"י נטילה וברכה הופכים את פגם ה"עין" הזה ל"ינון" ע"י שאנו מפרידים את האות "ע" ל "נ" ו "ו" שרוכבת בבטנה ש"נ" זה לשון מלכות דהיינו הברכה ו "ו" אלו 6 הנטילות לפני הברכה.
  ולמה לא כתבת ש.. זימרי בן סלוא חטא את אותו חטא כדי שמשה לא יכשל עם כזבי בת צור שנשלחה להכשיל את הגדול שבישראל? או שכזבי זה הכזב (השקר) שיש בצור (צור זה תורה) בבחינת פושעים יכשלו בם?
  ולמה לא כתבת ש.. פרעה היה אמה על אמה בבחינת עולם העליון שהוא כולו אחד. לפני הבריאה… ומושה הכניס את ההבדלה את האמונה שהיא בחינת "י" בחינת דיבור.. לכן הוא היה 10 אמות גובה
  למה לא כתבת ש… המלחמה בין יוסף לאחיו באה לברר מי הבכור האמיתי שבעולם בין יעקב לעשיו או ישמעל עם יצחק
  שיוסף הוא בחינת "י" ובנימין הוא בחינת "ה" ובני לאה הם בחינת "ו" ובני השפחות הם בחינת "ה" תתאה ושיוסף הוא הבכור כי הוא זה שירד לקרב את בני השפחות ולא בני לאה. לכ הוא זכה בבכורה כי הבכור דואג לאחים שלו… כמו האבא.
  ולמה לא כתבת ש.. אברהם ואליעזר הם אותו אדם רק אברהם הוא בתוך האוהל ואליעזר הוא בדרכים…
  ולמה לא כתבת ש.. לקורח היה חסר את ה"ו" כדי שיהיה ה' יתברך דהיינו גימטריה "ש-ד-י" דהיינו שהוא היה בעולם של העתיד שהכל שוים או כמו שאומרים בקבלה עולם העיגולים בלי היושר… לכן הוא היה קרח חסר "ו" ולעתיד לבוא ה' יתן לו חזרה את ה"ו" והוא יהיה קורח (כהן גדול)
  ולמה לא כתבת ש… משה חטא ושבר את הלוחות כדי להוציא את ישראל זכאים וכתוב כל השובר כלים בחמתו יהיה בעינך כעובד עבודה זרה… והוא היה הנקודה הטובה שחייבה את כלל ישראל ולכן גם הוא "שבר" את הלוחות ובזה עבד עבודה זרה כביכול ואז כולם חייבים ובית דין שלא מוצא נקודת זכות בחייב חייב להוציא אותו זכאי בדיוק כמו שאדם מצורע כשלג. טהור! כי אין בו אפילו נקודה אחת בריאה "אדומה" אלא העור כולו הפך לבן וכו….
  ולמה לא כתבת את הפירוש אם ישאל אותך אדם איה אלוקיך ענה לו בכרך גדול שברומי (גרסה אחרת בבל)" שהיינו שה' יתברך הוא ריבוי אור והתורה והמצוות הם רק כדי שלא נתקרב מידיי לאור הזה וע"י כך תתבטל מציאותנו…
  ושבעצם עבירה או רע זה ריבוי טוב…. ולכן רע זה גימטריה 270 שזה פעמים 7 שני מלכויות יחד וטוב זה 17 שזה פעם אחת 7 מלכות אחת…
  למה לא כתבת ש… אדם שסתם יושב בביתו מקיים את כל מצוות לא תעשה באותו רגע.. ואף אחד לא שם על לב?
  ולמה אין את החידוש ש4 האצבעות הם שם ה' והאגודל זה קוצו של יוד בחינת גוף ונשמה ולכן רבי מאיר החביא את האגודל כדי להבריח את הכלבים…
  ולמה לא כתבת שאדם מחפש את "עצמו" בגימטריה קטנה של האותיות 26 "עצמו" האמיתי זה ה' יתברך. לכן הוא רואה שהוא רחוק מה' יתברך… כי הוא שכח את קוצו של "י" שהוא לא רק תורה ומצוות כי גם הם לבושים אליו הוא עצמו זה קוץ של יוד שהוא נקי לגמרי… הוא האלוקות השוכנת בלב כל איש הישראלי
  ואברהם זגדון מעולם לא קרא לעצמו שד… גם אני הייתי באומן ושמעתי את כל השיעורים שלו… אם כבר זה מה שקשקשו עליו החולקים… והפוסל במומו פוסל.
  ושאלו ואלו דברי אלוקים חיים רק כל אחד לפום דמשער בליבה… ולכן יש מקום לכל ההפכים בתורה. אבל פנימיות התורה היא כולה חסד שהיא בחינת אויירתא עתיקא סתמיאה שאין בה דין כלל… ולכן הצדיק שהוא בבחינת המקום הזה פשיטא שתורתו תהיה חסד גמור ללא תערובת דין כלל.
  ולמה לא כתבת שתפילין זה דעת של חיבור ולכן זמן תפילין מעת שיכיר את "חברו" הרגיל עמו במרחק 4 אמות וציצית זה דעת של הבדלה ולכן זמן ציצית מש"יבדיל" בין תכלת לכרתי..?
  ולמה לא כתבת שהלבנה טענה "אין שני מלכים בכתר אחד" כי היא המלך האמיתי ולא החמה… וה' נתן לה טיפ נכון את המלך האמיתי אבל כדי למלוך "לכי מעטי עצמך" ולכן יעקב השתחווה לעשיו שהוא בחינת השמש 7 פעמים ואמר לו ואנכי אבוא אל אדוני שעירה (לעתיד לבוא שהוא ימלוך עליו)
  מיעט את עצמו כדי למלוך… ולכן רבי נחמן כותב "אז יאמרו בגויים הגדיל ה' לעשות עם אלה הגדיל ה' לעשות עמנו" דהיינו מה ששלטנו בישראל בזמן הגלות היה בעצם גדולתם האמיתית.
  לא הצלחת לשמוע חידוש אחד ששווה היה בשבילו לבוא לשיעור של אברהם? במה היית עסוק שם? שאתה כל כך מזלזל ? במחשבות הרעות שלך אחי? ברעל שהכניסו לך אנשים לפני שהגעת בכלל לשיעור…?
  לה אתה קורא כתיבה אובייקטיבית? \בחייאת אחי תעשה תשובה. כנס לשבת וחפש את הטוב. הכתבה שלך מלאה ברע "אינטלגנטי" על יהודי שאתה לא מכיר אפילו פסיק מהתורה שלו… פסיק, אני לא מכיר פסיק… ואתה פשוט מסלף מעוות וכותב את הרע שלך במקם את הטוב של אברהם… ואברהם הוא כולו טוב.

  אהבתי

 27. איך קשקשת שאברהם אומר שההלכה היא חובה "זמנית ולא נעימה" אתה פסיכי? או שהרבנים מפחדים ממנו שהוא שד… חח אחי אני בהלם מהשטויות שכתבת… חבל שהתגובות שלי הם פה למטה והשטויות שכתבת הם שם למעלה… עיקר התענוג בהשגת הבורא היא רק ע"י התורה והמצוות הם הם המפתח להשגת הנעם העליון… ואתה אחי זקוק לבדיקת שמיעה.

  אהבתי

 28. נ.ב. לגבי הטענות האחרונות שלך : אברהם מסביר שדייקא ע"י התורה והמצוות מתגלה האור הגנוז בנפש הנקרא נשמה. דהיינו שע"י "החוק" כלשונך מתגלה הרוח במלא הדרה ויופיה… אבל זה רק כשאדם לא שוכח את ה"רוח" עקב החוק או מה שנקרא בשפת התורה "מצוות אנשים מלומדה" דהיינו שאדם זוכר את עצמו ומי הוא בתוך החוק… החוק בא לעצב אותו ולהראות את יופיו ולא לבטל אותו חלילה. התורה והמצוות מגלים את החן והיופי שיש בחולין… אם מעיינים בתורה לעומק… היא היא המגלה את האור הגנוז או ה"זהב" שיש בצפון ששם נמצאת ה"רעה"
  האמת אני כותב פה כל כך הרבה כי אני משתומם פשוט משתומם מהעיוות הנוראי שיש בכתבה זו על דמות מורנו ורבנו עטרת ראשנו אור האורות הגניז והטמיר מאוד מאוד אבהרם חיים זגדון ה' ישמרהו ויחייהו.
  ובגלל שהוא טמיר וגניז כל כך נתנו לך רשות לטעות בו כל כך בבחינת צדיקים ילכו בם ופושעים יכשלו בם.

  אהבתי

 29. אפילו החולקים הכי גדולים של אברהם זגדון מודים שתורתו היא חידוש ופלא נורא מאוד מאוד רק טענתם שהיא לא מה "קדושה" מרוב שהיא גבוהה הם טוענים שהיא מגיעה מהאלפים הנפולים וכו שהשיג שלמה המלך בקדושה… עפר לפומייהו. ואתה גאון הדור? טוען שאין שם חידוש כלל? משעמם אותך הא? חחח מילא היית כמו החולקים שהם רבנים שכנראה יודעים מעט תורה יותר מימך.. אותך אברהם "לא מעניין" אתה חידוש אחי… חידוש אמיתי.. או עם הארץ גמור.

  אהבתי

 30. כאחד שקורא בבלוג שלך מדי פעם, הכנסת אותי לדילמה.
  בד"כ כלל אני לא מכיר באופן אישי את הנושאים עליהם אתה כותב, ולכן התייחסתי לדבריך ברצינות, עד כה.
  אולם עכשיו, כתבת על נושא שאני מכיר ממפגש אישי, ואני רואה שטעית לגמרי (כפי שכבר הגיבו למעלה). כרגע אני לא יודע איך להתייחס לכתיבה שלך בשאר הנושאים. אולי גם בהם ראית איזו פיסת מידע והשלכת על נושא הכתבה כאילו זה הכל? (זה דומה בעיני למי שהשיג הקלטה של מהדורת חדשות מלפני חמישים שנה בה מוזכרת רעידת אדמה והוא כותב בספר הסטוריה שכל מה שקרה במאה העשרים אלו רעידות אדמה).
  האם בכל נושא כתיבה אתה בעצם לא מבין\מכיר ומשחק אותה כאילו חקרת אותו לעומק?

  לעצם הענין – לכתוב את הכותרת שכתבת על אברהם זגדון זה עוול לאמת. (אגב, השוואה של רב יהודי לפטרוס זה לא דבר של מה בכך ליהודים דתיים, וליהודים בכלל. אתה יכול לגרום בחובבנות שלך לאנשים להתרחק)
  בטח ובטח שזה עוול להסתמך על חולקים עליו בשביל לצייר את תמונתו (האם היית כותב פוסט על ר' נחמן מברסלב על בסיס עדויות של הסבא משיפולי ותלמידיו?)

  לקוראים הנכבדים רק אכתוב, שמהכרות אישית אברהם זגדון אמר כמעט בכל שיעור ששמעתי להקפיד על כל המצוות כפי שכתוב בשולחן ערוך, ולא כפי שכתב הכותב בבלוג. שהדרך לרוח היא דרך החוק (בטרמינולוגית הכותב) אולם אם אדם נפל בחוק שלא יתייאש מעצמו. ה' איתו ועימו.
  שהתורה שהוא מלמד היא חידוש עצום שתלמידי חכמים ומקובלים ששמעו אותה עמדו נדהמים ועדיין באים ומנסים בכל פעם לשמוע ניצוצות ממנה.
  בקיצור הכותב טועה ומטעה. מי שרוצה לדעת מה האיש חושב – הוא חי בדור שלנו ולא בתוך ספרים. והוא נגיש – לא כמו רבנים המוקפים חצרות.

  יעידו אלפים שעזר להם איזה אור הוא הכניס בחייהם. יעידו איך הוא נקי במידות ומעשים כפי שלא נמצא כיום. יעידו איזה חידוש הוא. יעידו איזה קודש קודשים הוא.

  אהבתי

  1. רק לשם הבהרה: אני עומד מאחוריי הדברים שכתבתי כאן, וישפוט כל אחד אם הוא מוכן לקבל את מילתי או את מילתו של אדם שלא מוכן להזדהות, ושהוא בברור חסיד של הנידון.

   לגביעצם העניין: לא כתבתי שזגדון אומר שאפשר לא לקיים מצוות, ומוזר שמבינים את הכתוב כך (על ראש הגנב?). כתבתי שהיחס שלו אל המצוות דומה לזה של פאולוס, לבד מכך שהוא חושב שהגאולה (האישית והכללית) עדיין לא הגיעה, ואילו פאולוס חושב שהיא כן הגיעה.

   אהבתי

 31. ציטוט מדבריך: "אין כאן שום מחשבה על כך שהחוק יכול להוביל אל הרוח או להכיל את הרוח או אף להוביל את הרוח.".
  זה פשוט טעות. זו לא דעתו.
  תתמודד.

  אהבתי

 32. תמיר עורקובי – זה שמי. ןאני מוחה על כבוד התורה וכבוד הצדיק. אתה אוליי עומד מאחרי גבב השקרים למעלה אבל כבר אמרו חזל ל"שקר" אין רגלים, אני חושב שדיי ברור לכל מי שקרא את ההערות של כל האנשים פה היכן האמת עומדת הרי כל מי שמכיר את האיש מתנגד בחריפות לדבריך ושולל אותם מכל וכל. אתה עצמך באופן בזוי מודה שהיית בשיחה אחת בודדה ולפני אותה שיחה ניזונת בעיקר מחולקים על רבנו מפה ועד להביע דיעה על אדם כמו אברהם רחוקה הדרך, יעיד מי שטרח באמת טרח להכירו כמונו, וה' יקנא לכבוד הצדיק וישלם גמולך בראשך.

  אהבתי

 33. "אברהם זגדון, או שובו של שאול הטרסי?" זו כותרת המאמר שלך נכון?

  ובאחת ההערות פה כתבת:
  "יחד עם זה, אני מודה שגם כך הרושם שיש לי על האדם ותורתו אינו מעמיק, ודרושה חקירה רבה נוספת כדי לבחון את כל צדדיו. ברשימה הקצרה הזאת, שבשום אופן לא התיימרה לסכם את כל חשיבתו, כתבתי רק על צד אחד בתורתו (זה הכמעט-אנטינומיסטי, המתכתב עם פאולוס), ואני בטוח שיש לו צדדים רבים נוספים."

  הכותרת הזו לא נשמעת מסכמת את האדם? אלא רק צד אחד בתורתו? (שגם הוא שקרי ורחוק מדיוק או האמת אגב).

  אהבתי

  1. אם יש יהודי פשוט שאוהב צדיק מסויים, והוא איש פשוט עם יכולת התבטאות פשוטה וריגשית זה מוריד או מעלה ברמת וחשיבות אותו צדיק שהוא אוהב? אם כך הם פני הדברים אז עמך ישראל הפשוטים שאוהבים לשם הדוגמה את הרב עובדיה מעיד על רמת או עומק ידיעותיו בתורה?
   ולא עוד אלא שכותב רבנו שאדם כפי שמשער בנפשה תחלואי נפשה כך הוא צריך לבקש צדיק גדול במעלה שירפא אותו מכאן נובע שאדרבא… ככל שהחולה מסוכן יותר כך הוא זקוק לרבי גדול יותר (רופא גדול יותר) ההיפך ממסקנתך קודם.

   אהבתי

 34. שלום חברים

  מה יש לכתוב שעוד לא נכתב?

  אני חושב שכדאי לעשות כאן סדר. מובן שהכותבים המצדדים באברהם כועסים וחשים פגועים, כי בעצם יש כאן פגיעה בצורת המחשבה שלהם שהם כל כך משקיעים בה זמן וחיים אותה – ואני בתוכם.

  מאידך, אדם שאינו מכיר תורה רוחנית לעומק, אך טבעי שיגיב באופן מסויים וישווה זאת לרובריקות המוכרות לו, במקרה דנן- שאול הטרסי.

  אני מאד מזדהה עם המגיב – עמיחי? – שכתב כי לכתוב בלוג על ר' נחמן כשהמידע הוא הסבא משפולה זה לא כל כך מעמיק.
  או באופן אחר: מספרים על פבלו פיקאסו, הצייר הספרדי, שישב פעם בבית קפה פאריסאי. ניגשה אליו גברת, מעריצה, וביקשה שיצייר לה ציור. הוציא פיקאסו מפית נייר מתחת לצלחת, פרש אותה ושירבט בעפרונו כמה קווים זריזים על המפית. חתם "פ. פיקאסו", הושיט את הנייר לאשה ואמר לה, "20 אלף פרנק, בבקשה, מאדאם". הביטה בו הגברת מבולבלת ומזועזעת ואמרה, "20 אלף פרנק? אבל לקח לך חמש שניות לציר את הציור!". ופיקאסו אמר, "חמש שניות ועוד 60 שנה".

  אסכם בכך שאכן ממבט מהצד, הדברים של אברהם יכולים להשמע באופן מסויים, אולם לנסות ולסכם את השיטה מן המבט הזה נשמע לי שטחי.

  ולחבריי האזניקים: להגיב מהבטן זה לא אמת לאמיתה. אפילו אם מה שאתם חשים וכותבים נכתב בדם לבכם. כי עיקר עיקר עניינו של אברהם הוא קבלת המציאות כפי שהיא, וכפי שהוא נוהג לומר: גם מי שהולכים נגד רצונו של הקב"ה הם דווקא מקיימים את רצונו, ואי אפשר להבין זאת כלל.

  חשוב שהגבתם אבל תעשו כאילו, אל תכעסו באמת. אל תכתבו מהבטן אלא מהראש.

  אהבתי

  1. אני בעד חגי.
   באופן כללי אני תמיד בעדו.
   אני רק לא בטוח שזה באמת היה פיקאסו בסיפור הזה שהוא ציין.
   לדעתי זה היה סמי פנסוניק, צייר צרפתי מהמאה הקודמת.

   ל"תמיר" : אולי במקום להגיב כאן ולתפוס את כל המקום להודעות, תקדיש זמן לחשוב על דבריך ואולי תפתח קריירה במוסיקה.
   ודבר נוסף, אני מאד מסכים עם מה שכתב מי שכינה את עצמו "אלירן מלכא".
   הוא היה הכי צודק.

   אהבתי

   1. אין לי מושג מי כבודו ולפי ה"קריירה במוסיקה" אני משער שמדובר באחד החברים אבל אולי במקום לבזות חבר תתמקד באדם שביזה את אברהם בפרהסיה.

    אהבתי

 35. לדעתי צריך לבקש מעוד אנשים להגיב כאן.
  למשל מעניין לראות מה גיא יכתוב כאן, חכם אליהו, וגם יעקב כפשוטו

  אהבתי

 36. גיא לא יכתוב כאן מפאת חוסר הזמן. הוא בדיוק במרתון 72 שעות של שש-בש.
  כמו כן הייתי מציע אולי להביא את מיכאל גנסיה שיספר סיפורים נפלאים מהצדיק.
  סיפורים שיש בהם יראה ואימה מפני המלכות.
  סיפורים שכל השומע אותם יפחד בם.
  מעשיות שיזרקו בנו הרהורי תשובה ודמעות על שהתרחקנו מאדוננו.

  ועוד לא הזכרנו את אליעזר עבד אברהם.אשרינו שזכינו.
  ואיפה הצדיק המזמר, שהזמיר עפר לרגליו, בעל הניגון "וואן דולר" שכולו זיע ורטט, דניאל טיין?
  אשרינו שזכינו להתקרב לרבינו.
  ואיפה הוא אותו צדיק שעושה ימים כלילות ורוקח מרקחות וריבות שונות, איתמר קגן?
  ואיפה יוהאן??????
  למה לי הוא לא מביא כל שני וחמישי אייפון דור 9??!!!

  אהבתי

  1. אחר צהריים רגיל ביותר. הקטנים משחקים בלגו, בונים בתי כנסת וגינות שעשועים מהאבנים הקטנות ומאכלסים את הבובות הזעירות במבני הפלסטיק.
   הגדולים יושבים סביב השולחן הגדול בסלון ועסוקים בשיעוריהם. אט אט הספרים מצטברים עליו ונערמים לגובה. מדי פעם משהי מהבנות זורקת משפט או שאלה מהמחברת וכולם מתעוררים לחיים ומביעים דעה. ואמא? אמא במטבח כבר מכינה את ארוחת הערב.
   פתאום התפשט בבית ריח בישול נעים, עדין משהו ומדגדג באף. "אמא את מבשלת משהוא שאני אוהב…" אמר שמוליק בקול, "משהוא צהוב מלא גרעינים מתוקים"- הוסיפה חיה, "שבוזקים עליו מלח וישנם שאוהבים עם חמאה"- קראה שולי, "תירס חם"- קראנו כולנו במקהלה "תירס תירס חם"!

   בן לשפחה מזינה ומשביעה

   מי לא מכיר אותו? מי לא אוהב אותו? את הקלח הצהוב המלא גרגירים זעירים בשרניים? רק לברך אדמה ו… להתחיל לסדר שורות שורות בסדר מופתי.
   אז למרות שברכתו אדמה התירס לא שייך למשפחת הירקות כי אם למשפחת הדגנים. כן, הוא קרוב משפחה וידיד אמת של החיטה, השעורה, הכוסמת ושלל חברותיהן. התירס הוא אחד החשובים במשפחת הדגנים המספקים מזון לאדם ולחיות הבית.
   אזור הולדתו הוא מרכז יבשת אמריקה שם נאכל במשך שנים רבות על ידי הילידים תושבי המקום וכשגילו את אמריקה הופץ לכל מדינות העולם.
   במקומות רבים בעולם מציל התירס את התושבים העניים מחרפת רעב ואף עולה בחשיבות ממתחרהו- האורז בשל ערכו התזונתי הרב והשימושים הרבים שנעשים ממנו בצורות אכילה רבות ומגוונות.

   פורח כפול וגרגר צבעוני

   התירס הוא צמח עשבוני חד שנתי, שגובהו מגיע לעיתים עד 3 מטרים. גבעולו יציב, זקוף ומרשים והעלם הצומחים ממנו צרים וארוכים.
   מהגבעול התחתון יוצאים שורשי משען- שורשים ארוכים החודרים לאדמה ותומכים בקנה הגבוה והכבד.
   לתירס 2 סוגי תפרחת:
   התפרחת הראשונה שוכנת בראש הקנה והיא מורכבת משיבוליות קטנות שלכל אחת מהן 2 פרחים, והתפרחת השנייה יוצאת מהעלים, פרחיה נקראים 'אשבולים' ומהם מתפתח פרי התירס.
   פרות התירס מוכרים בעיקר בצבעם הצהוב או הלבן אבל קיימים סוגי תירס מהם הגרגירים כתומים, סגולים, אדומים ואפילו כחולים או שחורים.
   התירס נזרע באדמה בסוף החורף ונקצר בקיץ. לגדילה טובה ולהנפקת תוצרת ברוכה זקוק התירס לאספקת מים שוטפת, שמש מלאה, קרקע עשירה ושמירה מרוחות חזקות.
   3 חודשים לאחר זריעתו כששערותיו מתחילות להיות חומות מעיד התירס על עצמו שהוא בשל ומוכן לקטיף.

   תירס- רב שימושי

   מלבד הבישול הרגיל ואכילת קלח חם וטרי, בעולם משתמשים בפרות התירס להכנת מאכלים נוספים לאדם ולבהמה ומנצלים את כל סוגי התירס בכל דרך אפשרית.
   מאביסים בו את הבהמות הן כפרי טרי והן כשחת מיובשת, מפטמים בו את העופות, טוחנים אותו לקמח,
   מכינים ממנו דגנים, גרגירי פופקורן, שקיות פרי קפוא או קופסאות שימורים.
   כמו כן מיצרים ממנו שמן ואלכוהול.
   צמח התירס משמש גם להכנת פלסטיק, בד, קרטון גלי ודבק. במדינות מסוימות אף הצליחו להפיק מהתירס דלק המשמש להתנעת מכוניות ומחליף אט אט את הדלק הרגיל.

   תירס ישראלי למהדרין

   בארץ מיוצרים 78 אלף טון תירס בשנה מהם משתמשים רק ב15 אלף טון לתצרת טריה של קלחי תירס בחנויות, ובכל 63 אלף הטון הנותרים משתמשים להכנת גרגירים וקלחים קפואים, קופסאות שימורים ושמן. בממוצע משתמש כל ישראלי ב13 ק"ג תירס בשנה בעיקר מקפואים ושימורים.
   חשוב מאוד לזכור להרחיק מגרגרי התירס כל חרק ותולעת וממליצים לעשות זאת ע"י צליית הקלחים באש, שטיפה ורק אחר כך בישולם במים.
   ברכת התירס- אדמה עוגיות ומוצרים מקמח תירס- שהכל.

   גרגירים קטנים- תירס שלם

   אם נתבונן היטב בתירס נראה כי הוא בסך הכל עשוי גרגירים קטנים קטנים שלכאורה יכולים להראות כחסרי חשיבות. אך כיון שהם באים בצורה מרוכזת ומסודרת הם מהווים יחד פרי בריא, מזין ותועלתי.גם אנו מקיימים מצוות, מעשים טובים והתגברויות קטנים מאוד. ואפילו לעיתים הדברים נראים חסרי כל חשיבות ממשית, אולם חשוב מאוד לזכור כי אחד ועוד אחד ועוד אחד, ואפילו הקטנטנים ביותר מהווים כמות גדולה ומכובדת היוצרת שי נאה הדור ומרשים כמתנה למלך המשיח

   אהבתי

 37. מצחיק והייתי אומר נחמד לראות פה צדדים מאוד יפים של חלק מהחברים שהכרתי שנים, ומסתבר לא ממש הבנתי כמה נפלאים יקרים ועמוקים הם. ומצחיק עוד יותר שדוקא "מאמר" שכזה פתח את עיניי לראות מי הם חבריי. הודו לה' כי טוב. מעז יצא מתוק. אשריכם ישראל.
  וחודש טוב ומבורך לכולכם.

  אהבתי

  1. אין כמוך תמיר!
   מחכים לשמוע עוד דברים חדשים שאתה מכין.

   אנחנו זמינים 26 שעות..

   אהבתי

 38. באמת שיחקת אותה שבזכותך יש כאן הרבה שמחה

  אני לא מכיר אותך עדיין אבל כל הכבוד

  אהבתי

 39. נכון חברים, אני חושב שכאן זה המקום להודות לתומר על מה שהולך כאן!!!
  כולם ביחד :
  כיפק …….
  הי!!!!
  ובכלל אני מציע שאולי כדאי שנהפוך את המקום לפורום הבית שלנו. מישהו בעד?

  וסיפור נס אמיתי שקרא אתמול מרבינו אברהם זגדון:
  לפני כחודשיים ביום שישי ביקשה ממני ידידה טובה של אישתי, רווקה בת 32, להיפגש עם אברהם. רצתה לשאול אותו איך יוצאים מהרווקות שלה.
  נפגשנו בשוק ביום שישי אחרי הצהריים ליד דוכן טוטו, שאלה אותו מה לעשות בעניין, ואברהם דיבר על זה שיש אנשים שמאמינים אבל זה לא באמת אמונה, אין להם ידיעה אמיתית שהקב"ה כאן לחלוטין, שיש בהם נקודה שבתוכה נמצא הכל, שממנה אפשר לבקש. הוא אמר שהאמונה היא גם חסרון אמונה. היא בכל זאת ביקשה שיגיד לה מה לעשות ואמר לה "אין מה לעשות. אם את מאמינה החתן כאן." ושוב שאלה מה לעשות? כי היא לא רגילה על פי השכל של היום, השכל של השישה ימים, שלא צריך לעשות כלום!!
  אמרה לעצמה אולי לשנות שם ולהוסיף הדסה או פייגה, אולי להדליק נרות, אולי לעשות תיקון מאוחר למסיבת זבד הבת שלא היתה לה.
  אבל התעקש ואמר לה שהיא לא צריכה לעשות כלום. אם היא רוצה החתן כאן. מה שצריך זה לחכות ולראות טוב בכל יהודי. והיתה לו בדיוק שקית של סוכריות ביד, הביא לה אותם ואמר לה קחי תתני לחתן.ואם תהיה חתונה את מזמינה אותי{ את אברהם}…
  סבבה עד לכאן?
  מוצאי שבת מתקשרים להכיר לה מישהו. סבבה.
  אתמול בערב התארסו.
  אמנם הוא חבדניק אבל זה גם בסדר. אי אפשר נס עד הסוף….

  עכשיו בוא נראה את שאול הטרסי עושה את זה.

  אהבתי

 40. דורש התייחסות לסיפור שהבאתי!
  לא ייתכן שתהיה שתיקה בנושא!
  שאול התרסי והתירס זה לא נושא פשוט!

  אהבתי

  1. מסתבר שאפשר לעשות קוסקוס תרסי
   ttp://www.klg.co.il/article.php?id=643

   אל תנסו בבית… אמונה אמונה, אבל יש גבול.

   אהבתי

 41. ל״תמיר״ היקר.
  מה אתה כבד? הסיא@@@יס עלה לך לראש?
  עזוב אותך. קבל את מה שמי שמכנה עצמו חגי ( לא לדאוג זה לא באמת השם שלו) שאמר שכל עניינו של אברהם לקבל את ההיפך ומה שהוא לא כסדר.
  בשפה אחרת, אתה , וגם אני, חייבים אנשים כמו תומר.
  כמו שהוא אמר בשיעור של שבועות שכדי להמשיך משהו בעולם צריך שיהיה בתוכה גם את ההיפך לה. זה הסוד.
  אל תנסה לשכנע או להילחם.
  אגב אני אחד ממעריצך הגדולים ואפילו צילמתי עליך סרט באומן האחרון. בעיני זגדוננו הוא נכס צאן ברזל של התרבות ממש כמו הביטלס ושושנה דמארי.

  הצעה ליעול:

  בוא נפתח שרשור סיפורי ניסים של רבנו הקדוש

  אהבתי

 42. חברים כולם הבנים שלי ולא צריכים להגן עלי בכל לא אל תהיו ג'חשים ותתחילו לחיות בכיף בבלאגן זה מה שאני אוהב במיוחד את ה-וו. לצאת לצאת מהמב לראות את ו-ו בכל דבר זה מה שחשוב ואילן בלי לחץ תרגיש יותר טוב הרי הכל פה זה עבודה של החברים כדי להרים את קרנו של א-ז.

  אהבתי

 43. (קודם קראו לי משתמש אנונימי אז שיניתי)

  איזה צחוקים! מצטבר שבשני הצדדים לא טרחת לדייק יותר מידי, לפחות החבר'ה של אברהם לא שותקים. לפאולוס יש רק אותי ואת רון להגן עליו. יש לי פיד לבלוג שלך, יותר נכון היה לי.

  אהבתי

 44. המגיב עודד הוא לא אני דרך אגב מי זה.
  לכל החברים ישנם אנשים ישנים את חייהם מה לכם להפריע את
  מנוחתם.

  אהבתי

 45. טוב tomerperico אם אתה מיתעקש אגלה לך את הסוד:
  חותכים את האנטריקוט דק,מלח פילפל 7 דקות כל צד, קצת חרדל
  קצת. "חכמים המה להרע ולהטיב לא ידעו" ע"י אכילה.
  ("אוהב ישראל").

  אהבתי

 46. tomer periscope:
  פריסקופ הוא מכשיר אופטי המאפשר להפנות את קו הראיה במצעות
  מראות וכך לקבל זוית ראיה המיתקבלת מימקומות ואל מקומות
  שהגישה אליהם קשה או בילתי אפשרית.
  כל אחד יכול ליכתוב ואתה הוא זה שמתימר להבין את הצדיק.

  אהבתי

 47. אהבתי דבריך, אם כי השפה האקדמאית זרה לי.
  אתה מוזמן לבדוק את הנושאים קצת קשה לי לעקוב אחרי דבריך ועדיף שתבנה נושאים למשל קבלה -חסידות וכד'.
  בדבריך יש ישרות אינטלקטואלית, ונקיה.

  אם כי אני חולק על חלק מדבריך.בנוגע לקדמות הזוהר.
  ועדיין לא הבנתי למה זה משנה.

  אהבתי

 48. להקדיש קריאה לתגובות לוקח זמן.
  הנקודות שמדבר בהם אברהם זיגדון מקורן בתורת רבינו הקדוש בעל הסולם ובכתביו הק'.
  השורש שלהם כתוב בתורה אבל כדי להבין חייב ללמוד תורת בעל הסולם ודרכו.

  אף על פי כן שמח אני על הקנאות הזאת.

  אהבתי

 49. שלום לכולם, בעיקר למגיבים. הכתבה די דלה הייתי אומר, אבל נשמע דווקא שיש לכם (מגיבים-תלמידים) מה להגיד. אולי כדאי להעלות את זה איפה שהוא? בצורה יותר מסודרת? לא נראה לי שאני יגיע לשיעור (בקריית משה?). אבל לקרוא עוד הייתי רוצה, ודווקא ככה כשכל מיני 'תלמידים' כותבים זה נותן זוויות קצת שונות על אברהם זגדון. ואפשר להבין שיש פה משהו יותר מורכב ממה שהציגו בהתחלה. בכל אופן תודה לתומר שכתב כתבה ש'שיחררה' קצת תגובות מעניינות.

  אהבתי

 50. אנחנו הידועים בשם גוג ומגוג מציעים לתומר לחפש איזה כושי חתיך עם כלי 2 מטר עם עדיפות לקקופיל

  אהבתי

 51. עדות קטנה.
  בעקבות חברים שאני מעריך, הלכתי לשני מפגשים עם זגדון בר"ח. התוצאה היא אכזבה עמוקה. במשך כשלש שעות הקשבתי לו כל פעם ולא הצלחתי לשמוע מילה אחת מעניינת. תמיד במצב זה אתה שואל את עצמך האם זה אני שלא מבין את התורות העמוקות, או שמא באמת מדובר בקישקוש. אחרי הפעם השניה הכרעתי באופציה השניה. האיש קורא בר' נחמן ומדי פעם מעיר הערות בנאליות או שטותיות, ואז עובר לדבר על פוליטיקה בגרוש, ואז על החבורה הנפלאה שלו ועל נתן העזתי שלו (שכחתי את שמו של הכותב שלו).
  חוץ מחוויה רוחנית של בשר טוב על האש, ואקסטזה דתית כזו מכל ההמולה, יצאתי בתחושת ריקניות.

  ועוד הערה קטנה. האיש הזה לא רק חושב שהוא המשיח. מדי פעם נראה שהוא חושב שהוא אלוהים. זכור לי שהוא אכל את הסטייק שהגישו לו, ונהנה ממנו, ואז אמר אתם חושבים שאלוהים לא אוכל סטייקים לפעמים, הנה עכשיו הוא אוכל סטייק. ועוד הערות מסוג זה.

  ברכות

  אהבתי

   1. תגובה כלבבך הא תומר? לכן מהרת להגיב כמו חתול אשפתות מרוצה.., עליך ועל שכמותך אמר ירמיה "..חכמים המה להרע ולהיטיב לא ידעו.." יאמין הקורא למי שמכיר את אברהם מעבר לשני פגישות והוצאת דברים מהקשרם. ולא לעוד ליצן שרוצה ללמוד תורה על רגל אחת ולהקרא "רבי רבי"…

    אהבתי

  1. סיפור:
   זוג קבעו דייט, פגישה עיוורת. הוא יבוא לאסוף אותה מהבית.
   בין לבין היא ביררה עליו ושמעה דברים ממש לא לטעמה. מה אפשר לעשות? כבר קבעו…
   כיערה את עצמה, לבשה סמרטוטים, וכשהוא הגיע עם זר פרחים וראה אותה (עושה פרצוף של אהבלה), התחרט במקום, ושאל בהברקה של רגע: 'איפה גרה פלונית? סליחה טעיתי, זה בכניסה הבאה'.
   יצא משם גאה בעצמו, איך נפנף אותה וחסך לעצמו דייט עם מכוערת. ולא ידע שהיא נפנפה אותו.

   אהבתי

 52. אז מתסבר שבכלל המדובר בערבי מכפר עבדאללה ששיטה בכולכם.
  אתם כולכם עובדי עבודה זרה שלא מקשיבים לחילונים הנאורים וממשיכים לטבול במימי הסחי והמאוס של שקלא וטריה ששקר יסודם וכל ערל שנכנס לעסק מראה לכם כמה אתם טיפשים.

  המשיח יבוא בדיוק ביום שהמאמינים הפנאטים והטיפשים ברחבי העולם יפסיקו להאמין.

  אהבתי

  1. אז עכשיו מתברר שמי שלא הולך בתלם מסורת היהדות המקובלת וההלכה הצרופה ומחדש שבילים חדשים בפרד"ס הגיע מחוצה לו ובודאי שסופו להסתבך ולצאת ממנו בשן ועין הוא וכל מאמיניו ואחת דתו להיפסל על הסף. משום שזהו המדד היחיד (!) להכשרת או לפסילה של אדם או שיטה וזוהי הדרך היחידה לזהות מתחזים ומטורפים. אין להמציא זרמים ביהדות וכל רעיונותיו שאובים מן הנצרות הדפוקה של המגיג מעליי שגם היא התחליה כזרם ביהדות וכך סופה של ברסלב וחב"ד עם לא יתעשתו במהרה!!!

   אהבתי

   1. אברהם זגדון הוא יהודי בן יהודיה, וכל בליל הלשונות הרעות הוא לא אחר מבליל של לשון הרע.
    תומר,הידע שלך באברהם זגדון ובמשנתו הוא כמו של אחד העיוורים שמיששו פיל.

    אהבתי

   2. אז מסתבר שאתם מדברי לשון הרע למהדרין, ועוד בערב שבת חזון, ערב תשעה באב.
    חושבים שאתם יכולים להסתתר מאחורי ניקים?
    הקב"ה לא רואה באינטרנט?
    תומר, תגובה זו היא גם עבורך.

    אהבתי

 53. המוסלמי זה אחד בשם יצחק חפץ חיים.נשוי לבעלת תשובה מחזיר בתשובה מארגון "ערכים" אב לבת אחת. אברהם הוא טונסאי יהודי אב ל6 או 7 ילדים שיחיו. רק כמו שאתה בטח שם לב… אוהבים להטפל למורנו ורבנו בכל הזדמנות אפשרית בעלי חיצים ומשטמות כמו בעל הכתבה הלז. יהיה לזה סוף בע"ה בקרוב." כִּי פִי רָשָׁע, וּפִי-מִרְמָה–עָלַי פָּתָחוּ; דִּבְּרוּ אִתִּי, לְשׁוֹן שָׁקֶר. וְדִבְרֵי שִׂנְאָה סְבָבוּנִי; וַיִּלָּחֲמוּנִי חִנָּם. תַּחַת-אַהֲבָתִי יִשְׂטְנוּנִי; וַאֲנִי תְפִלָּה. וַיָּשִׂימוּ עָלַי רָעָה, תַּחַת טוֹבָה; וְשִׂנְאָה, תַּחַת אַהֲבָתִי….. זֹאת פְּעֻלַּת שֹׂטְנַי, מֵאֵת יְהוָה; וְהַדֹּבְרִים רָע, עַל-נַפְשִׁי.וְאַתָּה, יְהוִה אֲדֹנָי– עֲשֵׂה-אִתִּי, לְמַעַן שְׁמֶךָ; כִּי-טוֹב חַסְדְּךָ, הַצִּילֵנִי." והמבין יבין. דוד מלך ישראל חיי וקיים. ובעלי החיצים והמשטמות כנראה גם…

  אהבתי

  1. נ.ב. הבנתי שהוא גר צדק, שאולי חזר לסורו. הבנתי שיש סרטים של הרצאות שלו ביו טיוב.אז חוזר בי שקראתי לו מוסלמי.

   אהבתי

 54. יש לי רק דבר אחד להגיד: חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח
  כל אחד חושב שהבין ותפס .. אי אפשר לתפוס בכלל את גדולת האדם הזה צריך ממש זכות להבין דבר מתוך דבר ואפילו דבר אחד.. בגדול כל העיניין שלו הוא השלום חיבור בין כל ההפכים לגלות את הטוב האמיתי של הקדוש ברוך הוא ולא כפי ש"ציירו אותו" עשו לו יחסי ציבור עם הרבה דינים…ה' הוא כולו טוב ומי שנמצא בקרבת אברהם זגדון יכול לקבל מעט מהאור הזה שהוא הרבה ולהרגיש את שלמות השם בכל דבר.. זה שונה ממה שהעולם מכיר.. איפה שכל התורות הגבוהות נגמרות שם אברהם רק מתחיל לדבר… הוא מחבר את הדיבורים של רבי נחמן עם התורה של הלב כמו שכתוב בליקוטי מוהרן: "בינה ליבה ובה הלב מבין".. השכל לא יכול להבין כלל .. התורה שאברהם זגדון מוריד לעולם זה כמו בגד שנרקם בתוך הלב.. ורק לב שומע יכול להבין…
  ידידי היקר בפעם הבאה שאתה שומע את אברהם מדבר תסלק את כל השכלים ותפתח את ליבך ותתפלל לפני להיות נקי וראוי להבין… כי לא הבנת.. רק השכל שלך הבין וזה לא כלי שיכול להכיל את גודל זאת התורה..
  בהצלחה!

  אהבתי

  1. כתבה גרועה ביסוס עובדות על ידי ילד שלא מבין מימינו ו שמאלו ומפשיט את העיניניים איך שהוא רוצה

   אהבתי

 55. כן אין תורה ואין כלום יאללה צאו מהסרט שלכם אברהם זגדון…. הוא הקדוש ברוך הוא לא??? הוא הטבע. הוא המלכות הוא המלך .. הוא הטוב הוא הרע הוא השטן והוא המלאך…… הוא פאקינג אתם לא??? הוא אחד הוא אדוניי בעצמו….. תורה הא??? משיח זה קטן עליי הוא אמר בעיתון לא???? מה זה תורה מה עשיתם מזה כאילו… דרך ארץ קדמה לתורה בכלל… אז קודם תחפשו דרך ארץ ומידות ובן אדם לחברו כמו שרבי נתן כותב שזה העיקר בממון… חבורת טפשים מטופשים….. תורה אליק… תורה בתחת שלי התורה…… אין מילים במקלדתי שיספיקו לבטות כמה שאתם טפשים….. לא מבינים כלום מאברהם ובאים להסביר אותו…. חבורת דרעקים מפחדים מהתורה….. מה יש לפחד הא??? הרי אם אין עבירות אין מצוות אם אין לבן אין יעקב אין פרעה אין משה… אז אני רוצה להיות פרעה.. מקריב את עצמי … בתחת שלי התורה…… ממני ג'יזס

  אהבתי

שקלא וטריא

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s