מדיטציה יהודית – ספרי החדש יצא לאור

jewmedהספר שלי הפך סוף סוף לחפץ שאפשר להחזיק ביד ולקרוא. הוא מסכם שנים רבות של עבודה ומציג לראשונה מחקר אקדמי כולל ומפורט על הזרמים השונים של התרגולות המדיטטיביות ביהדות.

ליתר פירוט, הספר מבקש לעמוד על התמורה התרבותית העומדת בלבו של החיפוש הנוכחי אחרי חיי דת פנימיים. הוא עושה זאת על ידי בחינת תורותיהם המדיטטיביות של שבעה מנהיגים דתיים יהודיים שפעלו מאז תחילת המאה העשרים-20 ועד ימינו, וזאת על רקע מגוון הטכניקות המדיטטיביות שהתפתחו במסורת היהודית לדורותיה. המחקר מראה כיצד תהליכים של "הפנמה של הפולחן הדתי"  הנם חלק מתזוזות עומק של התרבות המערבית, אשר בשדה הדת מתממשים כהתמקדות בתהליכים פסיכולוגיים ובחוויות נפשיות, וראיית תהליכים אלה כמוקד העיקרי של המעשה הדתי.

חלקו הראשון של הספר מוקדש למסורות המדיטטיביות השונות ששימשו יהודים כדרך להגיע למגע אינטימי עם האלוהות מאז ימי בית שני ועד החסידות. מדובר בסקירה המחקרית הראשונה של הזרמים המדיטטיביים העיקריים ביהדות, ואלו מנותחים בהתאם לטיפולוגיה חלוצית המסמנת הבדלים באופי התרגול וכן בחוויה המיסטית המסויימת אליה הוא נועד להוביל.

בחלקו השני הספר מתמקד בשבעה מנהיגים רוחניים יהודיים בני זמננו המלמדים מדיטציה: האדמו"ר מפיאסצנה, מנחם עקשטיין, אריה קפלן, זלמן שחטר-שלומי, ישראל יצחק בזאנסון, ארז משה דורון ויצחק גינזבורג. ניתוח שיטותיהם המדיטטיביות נעשה על רקע המסורות המדיטטיביות מן העבר, תוך בחינת מידות ההמשכיות והחידוש.

העיסוק הגובר והולך ב"מדיטציה יהודית" בזמננו, בין על ידי פיתוח מסורות תרגול יהודיות מהעבר, ובין על ידי אימוץ מסורות תרגול נאו-הינדואיסטיות ונאו-בודהיסטיות בהווה, הנו חלק משינוי מקיף שעוברים כיום החיים הדתיים במערב, שינוי שהוא מקרה פרטי של מהלך חברתי-תרבותי כולל. מהלך זה כולל עיסוק מועצם של הפרט בפנימיות נפשו, והתייחסות הולכת וגוברת של חיי הנפש שלנו כמקור למשמעות, לסמכות ולזהות. המחקר שלפנינו מבקש לארוג מסגרת תיאורטית שתסביר את הכיוונים שפנתה אליהם הרוחניות היהודית הפופולרית במאות ה-20 וה-21, ולהעריך כיצד התמורות בטכניקות המדיטטיביות שפותחו במסורת היהודית לאורך אלפיים השנים האחרונות ועד ימינו משקפות שינויים תרבותיים וחברתיים שהתחוללו בפרק זמן זה, כמו גם את הנחות היסוד המטפיזיות והאנתרופולוגיות בעבר ובהווה.

המלצות

"המחקר עשיר, חדשני ומקיף מאוד ומהווה תרומה חשובה ופורצת דרך למחקר הדתיות היהודית בת זמננו והחוויה הדתית היהודית המודרנית. פרסיקו מקדם מתודולוגיה חדשנית מתחום חקר הדתות העכשווי תוך שימוש במגוון רחב של כלים. מדובר במחקר פורץ דרך, שיטתי ומעמיק בזרמי מחשבה מודרניים שטרם נדונו בפירוט בספרות המחקר." – ד"ר אדם אפטרמן, אוניברסיטת תל אביב

"ניכרים האופקים התרבותיים, העיוניים והרוחניים הרחבים של החיבור. הדיון בתנועת 'העידן החדש' הוא הטוב ביותר שראיתי עד כה." – פרופ' יהונתן גארב, האוניברסיטה העברית

"ספרו של תומר פרסיקו מוכיח בצורה משכנעת את חיוניותן וגלגוליהן הרבים של טכניקות להשגת חוויה מיסטית במסורת היהודית." – פרופ' משה אידל, האוניברסיטה העברית

את הספר אפשר לרכוש בדף שלו באתר הוצאת אונ' תל אביב, בדוכני שבוע הספר, והחל מהשבוע הבא (אני מקווה) בחנויות.

23 תגובות

 1. תומר מזל טוב וברכות !
  ידוע לך באיזה דוכן בשבוע הספר ניתן להשיג הספר ?
  כי למיטב ידיעתי לאומיברסיטת תל אביב אין דוכן.
  תודה רבה
  גלעד

  אהבתי

 2. תומר שלום
  אני מנחה פורום : חותם תרבות ,ברמת השרון
  נוכל לארגן מפגש בו תוכל להציג ספרך ואף למכור אותו למשתתפים בסוף המפגש
  לפני מספר חודשים ארחנו את ד״ר רפי קישון שהוציא ספר קישוני של אביו המנוח אפריים
  אבי גולדברג

  נשלח מה-iPhone שלי

  אהבתי

 3. מברוכ אחי
  נראה ספר מעניין ביותר,
  דיון נרחב וגם חשוב
  אילו בארץ הייתי – ניגש הייתי לרכשו עכשיו
  אלא שאמתין עד שאשוב

  *Ohad Ezrahi*

  *Special Secret** Agent in Her Majesty's service*
  *​Lead Facilitator in ISTA – the
  International School of Temple Arts *
  *www.schooloftemplearts.org *
  *Homepage: The School of Love and Kabbala **www.kabalove.org
  *

  אהבתי

 4. תומר בשעה טובה!!! מחכה לקרוא. התובנות שלך מאירות את עיניי שוב ושוב. תודה וברכה

  אהבתי

  1. תתחדש על הספר, אבל מה שמתפתח ביהדות אינו מקביל של ההתפתחות המערבית אלא שואף ליחודיות ולאלטרנטיבה אחרת חבל על הזמן.

   אהבתי

 5. לתומר
  ברכותי עם הוצאת הספר החשוב, באמונה כי יתרום לכך שיותר מבני ישראל יהיו לנביאים.

  אהבתי

 6. מצפה כבר זמן רב לתגובתך על הספר 'חסידים צוחקים מזה'. יש שמה הרבה אמירות אנטי אורתודוקסיות, ובכלל תנועה מעניינת. (יחסית למגזר ממנו הספר יצא).

  אהבתי

   1. נמכר ב'דברי שיר' וכדו'. ליקוטי אמירות של הרב מנחם פרומן. חיפוש בגוגל מעלה כמה שיעורים שמתוכם עובד הספר. בניגוד לדברים הקודמים שהוציאו אחר פטירת הרב פרומן, הפעם זה דווקא מוצלח.

    אהבתי

 7. קראתי בשקיקה ובצמא גדול את ספרך. שנים רבות חיפשתי אחר המדיטציה, שתרמה רבות לחיי והשקפת עולמי, ביהדות. חיפוש אשר הרגיש ברובו כמסע מפרך בגו'נגל סבוך. רובם המוחץ של ההתייחסויות שנתקלתי בהם במחקר, למדיטציה בעולם היהודי, לקו בעיניי בחוסר הבנה מעמיקה של המדיטציה עצמה, אשר התערפלה פעמים רבות תחת המושג מיסטיקה. הבסיס הטיפולוגי של המדיטציה שהעמדת בבסיס מחקרך שפך אור יקרות על התופעה במחשבה היהודית. לעניות דעתי ספרך מהווה נקודת מפנה עצומה בהבנת הנושא. לפחות מנקודת מבטם של הדיוטות קוראי עברית כמוני, המבקשים לבסס את תובנותיהם באמצעות מחקר רציני.
  ועל כך תודתי
  ליאור

  אהבתי

שקלא וטריא

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s