שבט שחי רק בהווה, פילוסוף אתאיסט וקתולי ראש בראש, זן ג'ודאיזם ואני בטלוויזיה – כמה דברים שהצטברו

1. אתר שנראה מרשים ובו שיחות דהרמה רבות של מורים שונים מהמערב, חינם להורדה ולשמיעה.

2. שתי כתבות על האיואסקה (Ayahuasca), סם ההזיות המשמש בטקסים שמאניים ולצורך השגת תובנות רוחניות. אחת מהשבוע מה- אל-איי טיימס, ואחת קצת יותר ישנה מנשיונל גאוגרפיק.

3. מאמר מעולה מה'ניו-יורקר' על שבט שעל גדות האמזונס שמדבר בשפה שיש בה רק הווה, ואינו מוכן לקבל כל חידושים טכנולוגים ותרבותיים מאחרים, כי כל מי שלא מדבר בשפה שלו הוא "ראש עקום". השפה של השבט (ומקביל אליה, כמובן, תפיסת המציאות שלו) מאתגרים את מה שאנחנו יודעים על המוח האנושי, ובעיקר את התיאוריה הבלשנית של נועם חומסקי. שוב: מעולה.

4. הנה דיון בין דניאל דנט, הפילוסוף המפורסם וחוקר התודעה והאבולוציה – והאתאיסט המושבע, ודינש ד'סוזה, שמרן קתולי ממוצא הודי (ראבק, אין דבר יותר עצוב מהודי נוצרי), שהתקיים לפני כשלושה חודשים. דנט מציג את נלעגותה של הדת בעשר דקות הראשונות בחן רב: הוא מבקש "פשוט" ללמד את כל הילדים בבתי הספר על כל הדתות, ובכך כמובן להראות את הסתירות ביניהן, ולהעלות את עובדת היותן יצירות אנושיות. ד'סוזה לעניות דעתי מציג מופע מביך של חוסר ידע וחוסר קוהרנטיות לוגית, ומצליח להכניס לדנט רק אחרי איזה שעה של דיונים. הלינק הוא לבלוג בו הדיון מוצג, ומה שטוב שם שאם מתחילים לראות את קטעי הוידאו ביו-טיוב, הם עוקבים אחד אחרי השני, טריק שאני לא יודע איך נעשה.

5. והנה מיטצ'ל כהן, סגן העורך של מגזין דיסנט, מכניס את האתאיזם החדש לקונטקסט אינטלקטואלי ותקופתי בראיון מעניין. הנה ציטוט חביב מדבריו (אבל כנסו ללינק לחומר מעמיק יותר):

There have been struggles over education in some states because of religious activists who want “creation science” taught rather than Darwin. Polls show an unusual number of Americans actually believe in some ideas like that, although I have yet to hear anyone in the Bush administration suggest that “Biblical science” —say, the principles of physics implied by Joshua’s successful command of the sun to stand still in the Bible—should be the basis of a missile defense system. (And I will admit that the Bush administration itself raises interesting questions about the idea of evolution).

6. אתר מבדר ביותר של "זן-ג'ודאיזם" המציג את הדרך הרוחנית של היהודי שמבקש להיות כאן ועכשיו, אבל שסוחב על גבו את זכר יציאת מצריים. הנה דוגמאות:.

Be here now.
Be someplace else later.
Is that so complicated?

Drink tea and nourish life.
With the first sip… joy.
With the second… satisfaction.
With the third, peace.
With the fourth, a danish.

Wherever you go, there you are.
Your luggage is another story.

If there is no self,
whose arthritis is this?

Accept misfortune as a blessing.
Do not wish for perfect health
or a life without problems.
What would you talk about?

There is no escaping karma
In a previous life, you never called,
you never wrote, you never visited.
And whose fault was that

Zen is not easy.
It takes effort to attain nothingness.
And then what do you have?

The Tao does not speak.
The Tao does not blame.
The Tao does not take sides.
The Tao has no expectations.
The Tao demands nothing of others.
The Tao is not Jewish.

Breathe in. Breathe out.
Breathe in. Breathe out.
Forget this and attaining Enlightenment
will be the least of your problems.

To Find the Buddha, look within.
Deep inside you are ten thousand flowers.
Each flower blossoms ten thousand times.
Each blossom has ten thousand petals.
You might want to see a specialist.

To practice Zen and the art of Jewish
motorcycle maintenance, do the following:
get rid of the motorcycle.
What were you thinking?

Be aware of your body.
Be aware of your perceptions.
Keep in mind that not every physical  sensation is a symptom of a terminal illness.

The Buddha taught that one should practice loving
kindness to all sentient beings. Still, would it kill you
to find a nice sentient being who happens to be Jewish?

Though only your skin, sinews, and bones remain,
though your blood and flesh dry up and wither away, yet
shall you meditate and not stir
until you have attained full Enlightenment.
But, first, a little nosh.

7. אתמול מת המהארישי מהש יוגי, אחד המורים הרוחניים המפורסמים והמשפיעים של המאה העשרים. למי שפספס (ואני בטוח שכולם פיספסו – בכל זאת, ערוץ אחד), דיברתי עליו עם קרן נויבך ב"היום בחדשות" על תקן "חוקר ניו-אייג' ומדעי הדתות". מי שרוצה לראות, הקליקו כאן ועיברו לדקה 50 וקצת. וגם היום דיברתי עליו קצת עם רשת ב' ורדיו 99 – מצטער, לא הקליטו… [עדכון: אין מה להקליק, הקטע הוחלף]
 
8. ולסיום, סטיבן קולבר (Stephen Colbert) על דת ומדע:

Reality has a well known liberal bias.
And who can you depend on to kowtow
to reality like it's the only game in town?
Scientists. They do it religiously. With their
fanatical devotion, scientists are no better
then cult members – only difference is
that they put their blind faith in empirical
observation instead of in a drifter who
marries 14-year-olds and declares
himself the reincarnation of Ramses II.

16 תגובות

 1. אתה בטח לא מתכוון ברצינות שאין דבר יותר עצוב מהודי נוצרי – ואם כן זה סימן שאתה לא מכיר את אנטוני דה-מלו, כומר ישועי מדליק מגואה, שחובט בך, כמו שאומר ידידי רפאל שרת, בסגנון קסיוס קליי עד שנפתח לך הראש…
  http://www.efipaz.com/DeMello/demello.html

  אהבתי

 2. יש אמת במה שאמרת אבל יש אמת גם בקוטב ההפוך. לפעמים דווקא הדת השונה וה"אזוטרי" נותנת לך להיות פתוח לדברים שלא היית מקבל אצל הרבי שלך ממנו למדת גירסתא דינקותא. כיוון שלדעתי הארה או התעוררות עיקרה הבנה של הבלוף שבו אנחנו חיים וממנו אנחנו סובלים, לפעמים זה קל יותר לקבלה במקום "רחוק". אני יודע למשל שבצעירותי, לפני שנים הרבה, הפעם הראשונה שהעזתי ללמוד מדיטציה היה כשחייתי באנגליה, ולא הייתי צריך לספר על זה לאף אחד, ולכן אזרתי את העוז והתחלתי, וכל השנים שחייתי בארץ זה נראה לי מפחיד, במיוחד בגלל "מה יגידו". היום המצב אולי שונה, ומדיטציה זה כבר מקובל וכמעט מכובד, אבל כמובן שעדיין יש טאבו על גבי טאבו, ומהם לפעמים קל להשתחרר במסגרת שלא מייצגת את אבא-אמא-סבא-שהיה-רב וכולי,

  אהבתי

 3. וכמובן שאתה צודק – אם כי אתה מדבר על אימוץ תורות זרות כדרך רוחנית, ואני דיברתי יותר על פשוט המרת דת. אם כי אם כי, לפעמים הגבול בין השניים מטושטש למדי…

  אהבתי

 4. עוד דבר קטנוני – אמנם 80% מההודים הם הינדים, אבל 13 % הם מוסלמים (למרות שהם הודים "אתניים") ו 3% בערך נוצרים, ו 2% סיקים. כל אלה הם הודים "אתניים", ואם נוסיף לכך גם את הפקיסטנים והבנגלדשים, שהם בדיוק מאותו מוצא, תקבל שיותר משליש מההודים לא הינדים, המירו את דתם במאות האחרונות בגלל פלישות של המוסלמים וגם בגלל שהשליטים בגואה ובקרלה היו פורטוגזים והולנדים והשליטים בכל הודו היו אנגלים.
  אתה יכול לאמר שגם ההודים המוסלמים החליפו תרבות עשירה ועתיקה בתרבות זרה ולא-מקומית, אבל זה חלק מהמשחק – בפרספקטיבה הסטורית זה נראה אחרת… וגם בודהא כמו ישו עזב את דתו ועשה משהפכה. חוץ מזה, כשאתה נכנס לכנסייה הודית בגואה, קשה לך לפעמים לראות שהאלים אם הם לא הודים – ישו נראה בדיוק כמו קרישנה קטן, מנורות השמן מפיצות אותו ניחוח, וההינדים סיפחו כמדומני גם את ישו לשרשרת הגילגולים של שיווה, כמו את בידהא…

  Over 800 million Indians (80.5%) are Hindu. Other religious groups include Muslims (13.4%), Christians (2.3%), Sikhs (1.9%), Buddhists (0.8%), Jains (0.4%),

  אהבתי

 5. הי תומר…
  תהיתי- אתה לא חושב שאם יש משהו בעולם שהוא יותר אבסורדי מהודי שמתנצר, זה יהודי שמנסה להיות הודי?

  אהבתי

 6. אגב זה לא נאמר בקנטרנות ואין לי כוונה לפגוע…פשוט קשה לי להבין איך אתה מפספס את הנקודה הזו. מילא אנשים שלא אוהבים לחשוב, אבל לא ניראה לי שאתה אחד מהם. כנראה זה לא רק עיניין שיכלי. כי אם היית משתמש רק בשכל אובייקטיבי, לא היתה קוראת התופעה הזו של עיוורון כלפי המקורות שלך, שעולים על כל דבר שאתה יכול למצוא בעולמנו. כנראה דברים לא כל כך פשוטים, אצל כולנו. וחבל לי על זה מאוד

  אהבתי

 7. ראשית, אני בהחלט לא מנסה להיות הודי. אני גם לא חושב שאני יכול להיות הודי לו רציתי. כאמור, אני לא רוצה. אני יהודי, ומכיר בכך. זאת התרבות שלי, בה גדלתי, עברית היא השפה שלי ועם ישראל הוא העם שלי.

  אבל יש לנו ויכוח כנראה על משהו אחר: אני באמת לא חושב שהמקורות שלנו "עולים על כל דבר שאפשר למצוא בעולמנו". ממש לא. יש הרבה ממה שהבודהיזם וההינדואיזם והדאואיזם יכולים לתרום לי בדרכי אל האמת ואל האלוהות. יש אפילו דברים שונים שהם מצליחים לנסח טוב יותר ובבהירות רבה יותר מהיהדות. כמובן שזו דעתי, אבל אני אומר את זה מתוך חקירה מעמיקה הן במקורות היהדות והן במקורות הזרים (האם חקרת לעומק את כתבי הבודהה? ושאנקרה? ולאו-דזה?). האמיני לי שהייתי מאושר אם הייתי יכול לחסוך לעצמי זמן ומאמץ, ולקבל את כל התשובות רק מתוך כתבי היהדות, ועוד בעברית. להערכתי זה לא המצב.

  אהבתי

 8. אני יודעת שמה שאני כותבת מאוד חריג בנוף הבלוג, אבל
  חשוב לי להגיד את זה בכל זאת.
  אני לא חושבת שהעניין הוא היעדר רקע, אלה באיך אתה ניגש לחומר…
  הגישה שלך שיכלית וביקורתית, וזה תוקע אותך. אי אפשר להבין את השכל של תורה כמו שלמדנו בבית ספר עם קאסוטו וביקורת המיקרא.
  דרכי השם ישרים- צדיקים ילכו בם ורשעים יכשלו בם
  תחשוב. אם התורה היא דבר השם, איזו מין יומרה זו, להבין אותה בכלים האנושים המוגבלים? לכן שניגשים לתורה צריך ענווה.
  לפחות שקול את האפשרות שמדובר בספר שירד מין השמים, כשאתה בא לקרוא בו. אחרת, התורה נשארת סגורה בפניך.
  ציינת שהיית מאושר אם היית יכול להסתפק במה שיהדות מציעה.
  זה נכון. אמונה היא שמחה. חז"ל אומרים, אין שמחה כהתרת הספקות.
  לגבי הכתבים שהזכרת, אתה יודע מראש מה אני הולכת להגיד… אבל אני לא חושבת שאתה מבזבז את הזמן. אין דבר כזה.
  אני מקווה שאתה עושה את הדרך הזו כדי בסופו של דבר
  למצוא. חיפוש לשם חיפוש אין לו משמעות

  אהבתי

 9. ואני מודה לך על הרצון הטוב.

  שני דברים אני רוצה לומר:

  ראשית, אם לא ניגש אל דברים על פי השכל, במה עדיף התנ"ך מהקוראן? הרי גם כאן מספרים לי שמדובר בהתגלות אלוהית. אולי גם את הקוראן אני צריך לקרוא מתוך עמדה אמונית? ואולי גם את הברית החדשה? והוודות? והבגווד-דיטה? את מבינה שאין לזה סוף? לכן חייבים תחילה להשתמש באיזשהו קריטריון שאינו אמוני כדי לברור מבין שלל כתבי הקודש, שכולם מתיימרים להיות דבריו המוחלטים של האל.

  שנית, אין לך מה לדאוג: אני מאושר. אני מרגיש קרוב לקב"ה, נוכחותו ממלאת את חיי, אני לדודי ודודי לי. יחסי עמו יתברך לא מושפעים מחוסר האמונה שלי ברצונו שאקיים תרי"ג מצוות, או בכך שתורת משה היא האמת הבלעדית. ברוך השם, הוא נמצא כבר עכשיו קרוב יותר אלי מאשר מחשבותי.

  אהבתי

 10. וחוץ מזה צ'אי זה ממש טעים והינג וגינגר וכמון זה ממש הדבר הנכון לרוב המזונות. משתחווה בפני כל הממחפשים, המחופשים, השליחים, הצדיקים והאנשים שמופרעים.
  האהבה פנים רבות לה

  אהבתי

 11. בקטע על כתב העת הרומני המוקדש למשה אידל-אבולעפיא כתבת 'מכוון' במקום 'מקוון'
  במקום להתווכח עם מיידאלאך על בודהיזם ויהדות הגיע הזמן שתתחיל לכתוב בלי טעויות

  ולמה אני צריך לשמוע ממנשה על כך שהתראיינת לקרן נויבך?
  ומה תגובתך על השמועות הרצות ברחוב שיש משהו ביניכם מעבר לראיון?

  אהבתי

 12. יש קשר בין החלקים הקטנים ביותר בגוף שלנו
  אם מבזבזים זרעים אז מקשים על שאר הדברים היותר קטנים ועדינים תחת פיקודינו.
  שערות תאים וכו'

  אהבתי

שקלא וטריא

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s