מהמחתרת היהודית ועד לנוער הגבעות, 40 שנה של טרור יהודי

מודעה מתוך האתר של נח זבולוני. לחצו על התמונה כדי להגיע לשםב–2 ביוני 1980 נשמעו שלושה פיצוצים בשכונות הטובות־יותר של שכם, רמאללה ואל־בירה. שני מטעני חבלה שהוכנו בקפידה הצליחו לגדוע את רגליהם של ראשי שתי הערים הראשונות, השלישי התפוצץ בפניו של חבלן מג"ב סלימאן חירבאווי, שנשלח לנטרל אותו. האחראים לשלושת הפיגועים היו חברי המחתרת היהודית. עד שיילכדו יספיקו לרצוח ביריות שלושה סטודנטים ולפצוע 30 במכללה האיסלאמית בחברון, למלכד חמישה אוטובוסים פלסטינים במטרה לפוצצם על נוסעיהם, ולתכנן לפוצץ את כיפת הסלע כפתיח לעידן הגאולה השלמה.

כל זה יתברר רק ארבע שנים מאוחר יותר, כשהשב"כ יתפוס אותם בשעת מעשה. עד אז הועלו ספקולציות לגבי זהות המפגעים. ישראל הראל, למשל, היה משוכנע שמדובר בעבודה פלסטינית פנימית, שנועדה להכתים את גוש אמונים ותנועת ההתנחלויות. "אין זה סביר שידיים יהודיות ביצעו מעשים אלה", כתב אז ב"נקודה", הירחון שייסד וערך. לתפישה זו היו שותפים רבים בציונות הדתית. והרי איך בכלל ניתן להעלות על הדעת שיהודים יעסקו בטרור?

ככל שהדברים משתנים, אומרים בצרפתית, כך הם נשארים כפי שהיו. כמעט 40 שנה אחרי המאורעות ההם, ועדיין מנהיגי הציונות הדתית "לא מאמינים" ו"מסרבים לקבל" את האפשרות שאנשים מתוכם היו לטרוריסטים. אחרי יורם שקולניק, גור המל, נחום קורמן, ברוך גולדשטיין, מחתרת בת עין, עדן נתן זאדה, אשר ויזגן, שורפי משפחת דוואבשה, בריוני להב"ה, פורעי תג מחיר ועוד כהנה וכהנא, עדיין יכול אבי אחד החשודים ברצח עאישה א־ראבי להכריז ש"אין דבר כזה טרור יהודי". אחרי 40 שנה של טרור תוצרת עצמית, עדיין דורשים מאתנו להטיל ספק במקצועיות חקירת השב"כ, ולהאמין ש"לא יכול להיות" שמתנחלים צעירים קמו לעת לילה בישיבה ברחלים שבה למדו תורה, ויצאו לרצוח אם לשמונה.

פסיכולוגים אולי יראו בסירוב להכיר במציאות מנגנון הגנה. ציבור שרואה עצמו כערכי בצורה יוצאת דופן, ורואה בישיבתו ביהודה ושומרון מעשה של גבורה וחסד בעל משמעויות היסטוריות (ואף על־היסטוריות), לא יכול להודות שמתוך אותה התורה שמחנכת לערכים ראויים ולאהבת העם והמולדת יוצא גם טרור. ציבור כזה, אולי יאמרו, לא יכול להודות שבאובססיה שלו לאדמה ולשליטה, בעיוורון שלו לזכויות שכניו, באדנות ובגזענות שהוא אימץ ביהודה ושומרון, הוא העצים את החלקים הגרועים ביותר של המסורת היהודית, והפך אותה לסם מוות.

לא כולנו פסיכולוגים, וממילא ניתן להציע סיבות פרוזאיות הרבה יותר. הנה אחת: היכן הוא האדם שיודה בנקודת כיעורו אם איש אינו מאלץ אותו? ממשלת ישראל הרי מוכנה לעצום את עיניה. אם מאלימות כלפי שוטרים וחיילים, מהדקירה של שוטר מג"ב בפינוי האחרון (אבל לא האחרון בהחלט, כמובן) בעמונה ומהאבן בראש שקיבלה שוטרת מג"ב ביולי ליד ההתנחלות יצהר, עשו פחות עניין משלט קרטון בצורת גליוטינה — למה שמישהו יתרגש מרצח פלסטינים? ואכן, לא שמענו מילות גינוי מחברי הממשלה, ושרת המשפטים הגדילה לעשות והתגייסה אישית למען החשודים. היו בטוחים שגם אם יורשעו היא תעשה הכל על מנת לקצוב את עונשם ולחון אותם.

ולמה שיודו על האמת, הרי בכירי מנהיגיהם ורבניהם משתפים פעולה באופן אקטיבי עם הטרור. הרב חיים דרוקמן התגלה כמי שיודע להגן לא רק על עברייני מין אלא גם על חשודים בטרור, וביקש מראש הממשלה לשחרר את החשודים. הרב דוב ליאור, מבכירי רבני הציונות הדתית ומהפוסקים ההלכתיים המוערכים כיום, נתן אישור מיוחד לנערי הגבעות מיצהר לנסוע אל החשודים ברחלים בשבת, על מנת לתדרך אותם כיצד לעמוד בחקירת שב"כ. וכי מה היא קדושת השבת לעומת הרצון לחפות על טרור יהודי? מפתה לומר שמדובר בשבתאות, אבל שבתי צבי לא רצח איש.

הנה כי כן, 40 שנה של טרור, ואין כל צורך להודות בטרור. נכון, מחבלי המחתרת היהודית שונים מאוד מהחשודים ברצח עאישה א־ראבי. הראשונים באו מלב הממסד המתנחלי, מהמעגלים הפנימיים של גוש אמונים. היו אלה אנשי משפחה מבוגרים ומחושבים, שחלקם ממלאים עד היום תפקידי מפתח בציונות הדתית. האחרונים הם צעירים תלושים, נערי גבעות המחזיקים בתפישה אנטי־ציונית ומייחלים לחורבנה של המדינה. ואולם שני קווים ישרים נמתחים בין שתי הנקודות הללו.

ראשית, מוטיב הנקמה. פעולות הטרור של המחתרת היהודית התחילו כתגובה לפיגוע בבית הדסה בחברון במאי 1980, שבו נרצחו שישה ונפצעו 16. רצח עאישה א־ראבי נעשה שלושה ימים לאחר פיגוע הירי בברקן שבשומרון, שבו נרצחו שני ישראלים, ובין החשודים דובר על הצורך בנקמה. בגלגולים שונים הנקמה כערך וכאידיאל מניעה אלימות פוליטית יהודית.

שנית, בשני המקרים רבנים עודדו את הטרור. לנערי הגבעות אין "הנהגה רבנית" של ממש, אבל הם לומדים תורה מדמויות כמו הרב יצחק גינזבורג, שמבית מדרשו יצא הספר "תורת המלך", אשר דן בדיני הריגת גויים חפים מפשע. בחוברת "ברוך הגבר" מ–1994, שבה גינזבורג מהלל את ברוך גולדשטיין ואת הטבח במערת המכפלה, הוא כותב כי "במצב שבו יש חשש (אפילו רחוק) שהגוי יפעל (אפילו בעקיפין) לפגוע בחיי ישראל, הרי אז אין משגיחין כלל בחיי הגוי אלא אדרבה — טוב שבגויים הרוג".

יומיים לאחר הפיגוע בחוות גלעד שבו נרצח הרב רזיאל שבח, בינואר 2018, לימד הרב גינזבורג בישיבת "פרי הארץ" שברחלים, מן הסתם את התלמידים שחשודים היום ברצח א־ראבי. גינזבורג קבע שם כי על רקע הטרור הפלסטיני יש צורך ב"פעולת תגמול קשה" על ידי "אחד שמפקיר את עצמו בשביל עם ישראל". לאחר פרסום הדברים גיבה שר החינוך בנט את הרב גינזבורג. גינזבורג חי בכפר חב"ד ומלמד בכל רחבי הארץ.

לחברי המחתרת היהודית דווקא היתה הנהגה רבנית. על פי עדותו של אחד מחברי המחתרת, מנחם לבני, בישיבה שהתכנסה לאחר הפיגוע בבית הדסה כדי לדון ב"פעולות נקם" השתתפו הרבנים משה לוינגר, אליעזר ולדמן ודוב ליאור. כן, אותו דוב ליאור. על פי לבני, "הוחלט, בתמיכת הרבנים פה אחד, שיש לבצע פעולות פיגוע המוני בנפש… בהמשך פנה אלי הרב ולדמן, לאחר הישיבה, וביקש להיות שותף אישית בפיגוע".

הדברים כתובים, גלויים לכל, בעמוד 204 בספרו של חגי סגל, גם הוא מחברי המחתרת, "אחים יקרים". הספר ראה אור ב–1987. מאז הרב לוינגר מת בשלווה בביתו, הרב ולדמן חי בשלום בחברון, והרב ליאור חי ומכשיר חילול שבת על מנת לחמוק מהחוק. לא נעשה ולא ייעשה להם דבר. הרי אין טרור יהודי.

שופט בית המשפט העליון נעם סולברג פסק בעבר, שאין צורך להרוס בתי מחבלים יהודים. "במגזר היהודי אין צורך באותה הרתעה סביבתית שהיא תכליתה של הריסת הבתים", כתב סולברג. זאת מפני שבמגזר היהודי קיים "גינוי תקיף והחלטי מקיר לקיר". אחרי התמיכה של גדולי הרבנים והפוליטיקאים של הציונות הדתית בחשודים ברצח א־ראבי, אחרי שרשויות החוק מאפשרות לרבנים כמו ליאור להמשיך לתמוך אקטיבית בחשודים בטרור, לפחות מהקביעה הזאת אפשר להיפרד.

פורסם במדור הדעות של ‘הארץ’

14 תגובות

 1. Hi Tomer:
  My name is Gabriel, from Israel.

  I'm an avid reader of your blog and would like to ask you for your help.

  I'm invited to present in a Global Cultural Symposium in Chicago in April 2019.

  I am representing Israel.

  This is a forum for readers of the Urantia Book (www.urantia.org), which I've translated to Hebrew.

  It would be wonderful if I could share some of my presentation points and get your opinion about them and some pointers. We could have a short chat online or exchange emails, as you would prefer.

  How does this sound?

  Thanks!

  אהבתי

 2. הצורה שבה הצגת את פעולות מה שנקרא (או מה שיש הרוצים לכנות…) 'המחתרת היהודית' וההשוואה שלך אותם לקבוצת ילדים סוררים (אני אפילו מוכן לקבל את המונח 'טרוריסטים') ממש לא נכונה ואף מקוממת.
  ניכר שלא קראת את ספרו של חגי סגל על אותה 'מחתרת', אשר אמנם הוא כנחתום המעיד על עיסתו אך לפעמים גם עדות הנחתום נאמנה אם היא מבוססת דיה.
  לא אפרט, אך לגיטימיות פיצוץ ראשי הערים היא שאלה מורכבת הרבה יותר גם אם היא לא בהכרח צודקת.
  ודון מינא למקרים האחרים הנ"ל.

  אהבתי

  1. שלום תומר
   ההבדל בין בין חבר המחתרת של גוש אמונים לבין האידיאולוגיה הקיימת בגבעות (לא תמיד היא קשורה לנוער הגבעות) היא מהותי בעיקר במימד הממלכתיות. חקרתי את הנושא ואף פרסמתי את המחקר תוכל לראות את החומר באתר שלי
   שבת שלום
   שלמה קניאל

   אהבתי

     1. צריך לזכור שהממלכתיות של הציונות הדתית היא עמדה תיאולוגית שלמה. ראשית צמיחת גאולתנו וכל זה. נוער הגבעות בעצם מוחק את התפיסה הזאת.

      אהבתי

 3. בראיון עם הרב יעקב אריאל בידי מיכאל טוכפלד שכותרתו הוחמצה וסולפה בידי עורכי העיתון (נמנע מלכנותו טרור יהודי) הרב מגנה את הרצח מדגיש את הדיבר לא תרצח על כל בני האדם ומגנה את נוער הגבעות ומנהיגיו, ומעיד שכל הרבנים המוכרים מסכימים לזה.

  בה בעת הוא מבקש להבדיל בין הטרור היהודי לטרור הממוסד והמאורגן של ארגוני החבלה הערביים והמוסלמים והשמחה הרחבה למשמע תוצאותיהם.

  לאור זאת נדמה לי שדברי סולברג עדיין תופסים. עירוב האוכלוסיות והדעות והכללת כל המתנחלים, כל הדתיים, כל הישראלים או כל היהודים כתומכי טרור לאורך כל השנים גם היא הכללה גסה וכל שאני יכול לומר עליה הם דברי אמי לידה הנוצריה בחדרה בבית החולים הקתולי בשיחה:
  למה את כל הזמן מתבוננת בי בזעם?
  כי את רצחת את אלוהים.
  בלב: אני מה? אי אפשר להרוג את אלוהים. ובכלל הוא עדיין חי. ואיך היא הגיעה למסקנה המטורפת הזאת? ואולי?
  ובקול:. I did not !

  אהבתי

 4. כמה מהמגיבים העלו את הנקודה הנכונה שסגל בספרו העיד שבאופן גורף המעטים שעסקו בטבח, רצח המוני ורצח אקרעי קיבלו יחס של סלידה גורפת מצד רוב מוחלט של שדרות האוכלוסיה הישראלית כולל העצורים עצמם.

  וגם הדגיש שלא היו ארגון מחתרתי רחב היקף אלא אוסף של בודדים אשר עסקו ממניעים שונים לחלוטין אלו מאלו ומיעוט שבמיעוט מתוכם ניסו לפגוע באופן אקראי או המוני. בכך גם בידל את עצמו וחבריו מניסיונות הפגיעה באוטובוסים מההתקפה על המדרשה האיסלאמית בחברון ואם זכרוני אינו מטעני מההתקפה על בית הספר בבית פגר.

  אהבתי

 5. לילה טוב תומר מקווה שאתה בטוב כתמיד אני מאד שמח על עבודת הלולאה הנכרכת על צווארי. איני יודע אם אתה רואה את המייל הזה אבל מכל מקום אני מחפש עזרה. לצורכי לימוד עצמי וכתביה אני מחפש מאמרים וספרים על טרנדולוגיה ועתידנות בתחומי הדת והאידיאולוגיות. אשמח אם תתן לי כיוון, או לפחות קריאת כיוון. הייה בטוב אברום

  >

  אהבתי

שקלא וטריא

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s