האמונה של אובמה

1. הדי בחירתו של אובמה ממשיכים ללוות אותנו כמובן. לפני עשרה ימים התפרסם הראיון המקיף ביותר שנתן אובמה בענייני דת, והוא מעורר תגובות. הראיון ניתן ל- Cathleen Falsani מהשיקגו טיימס, מיד אחרי שאובמה נבחר למועמדות הדמוקרטים לסנאט באילינוי, במרץ 2004. הרבה לפני שמישהו חשב שהצעיר המרשים הזה יהיה נשיא ארה"ב, אובמה מדבר בפשטות על מה שהוא מאמין. והדברים יפים:

אני נוצרי. […] מצד שני, נולדתי בהוואי, שם יש כמובן השפעות מזרחיות רבות. גרתי באינדונזיה, הארץ המוסלמית הגדולה בעולם, מגיל שש עד עשר. […] ועלי לומר שכנראה, אינטלקטואלית, שאבתי מהיהדות לא פחות מכל דת אחרת. כך שאני נטוע במסורת הנוצרית. אני מאמין שישנן דרכים רבות אל אותו מקום, והוא האמונה שיש כוח עליון, אמונה שאנחנו קשורים יחד כבני אדם. שישנם ערכים שחוצים גזע או תרבות, שמניעים אותנו קדימה, ושהחובה של כל אחד מאיתנו, כפרטים וכחברה, לקחת אחריות ולדאוג שהערכים הללו יהיו חלק מחיינו.

בהמשך הוא אומר על ישו, שעבורו הוא דמות היסטורית, מורה גדול ושהוא גשר בין האדם לאל. שימו לב שדבריו בעצם נמצאים בניגוד גמור לדוגמה הנוצרית. ישו אינו אלוהים בשבילו. הוא מורה, מורה רוחני, המוביל אותו אל האלוהים. הוא גם לא מאמין שמי שלא מאמין בישו יגיע לגיהנום – עוד פריט דוגמה שהוא משליך לערמת האמונות התפלות של ההיסטוריה. גם בגן עדן הוא לא ממש מאמין, אלא בכנות אישית ומוסריות שמתוגמלות כאן ועכשיו. דמויות מופת בעיניו הם גנדהי, קינג ולינקולן.

הוא גם אומר שמילדות יש לו חשד לגבי כל דוֹגמה, שהוא לא אדם שחושב שיש לו מונופול על האמת, שלדעתו הדת במיטבה מגיעה עם מנה גדושה של ספק, ושהדת והוודאות הדתית מסבות נזק רב בעולם. שהוא מאמין גדול בהפרדת הדת מהמדינה. שהוא חושב שמסוכן שמנהיג ידבר כאילו האל נתן לו מנדט לעשות את מה שהוא עושה. הוא אומר שהוא מאמין שאם אדם בצד השני של שיקגו סובל, זה משפיע עליו, מפני שכולנו קשורים. הוא גם מספר על העוצמה שנותנת האמת לדבריו, על איך שהוא מרגיש שמילותיו שונות כאשר הוא "רק חכם", מול הפעמים שהוא מדבר דברי אמת.

וזה נשיא ארה"ב. איזה יופי. למרות שזה אמור להיות מובן מאליו, בכל זאת, המאה ה- 21. אבל מול אחיזת החנק שמלפפת האורתודוקסיה היהודית סביב מדינת ישראל, ומול חוסר האונים המוחלט של המדינה להתנגד לכוחות – החרדיים, החרד"ליים – שהורסים אותה מבפנים, נותר רק לקנא באמריקאים.

וכמובן שהפרסום הזה לא עבר בשקט. כפי שמדוּוח כאן, ישנם מי שמוצא שדעותיו "פשוט אינן נוצריות", וזאת למרות שבסקר הדתות הגדול בארה"ב גילו כי מעל 70% מהנוצרים שם מאמינים שדתות רבות יכולות להוביל לגן עדן. יאללה, התבגרנו. ואכן, Kathleen Parker, בעלת טור בוושינגטון פוסט, חושבת שהאוונגליזם הנוצרי הוא שהורג את המפלגה הרפובליקאית. שהרפובליקאים "צמצמו את היתרון ההשכלתי והאלקטורלי שלהם בפני נמוכי המצח". ש"הדמוגרפיה מראה שהמפלגה הרפובליקאית – והשמרנות יחד איתה – תגווע ותמות אם הדת לא תחזור להיכן שהיא שייכת: אל לבו הפרטי של כל אחד", היא אומרת, וכאן אני מראה למה היא צודקת.

ולבסוף, הנה מאמר ארוך וחגיגי על בחירתו של אובמה, וממנו הציטוטים הבאים:

זו היתה דחייה של התקפת האד-הומינם, של הדמגוגיה האטוויסטית, של הרמיזות הדמיוניות, ושל האידיאולוגיה הקנאית. הקוּל המאוזן הביס את הפחד והבלבול המרירים. ההגיון ניצח. […] מפלגת המחשבה המאגית – של בריאתנות ולוחמי אמונה ודיבור בלשונות, של קיצוץ במיסים תוך כדי איזון התקציב – הודחה. […] אמריקה החליטה שאנחנו באמת לא יכולים להרשות לכמה מאותגרים-אינטלקטואלית, ולא משנה כמה הם מגניבים, להיות הבאים בתור לנשיאות. המריטוקרטיה ניצחה את הפופוליזם המשתולל.

אז למה לא בשנה הבאה בירושלים הבנויה? כי עבור היהודים הדת היא תמיד יותר ממה שבלבו הפרטי של כל אחד, לטוב ולרע. בנקודה זו של ההיסטוריה זה לרע מאוד.

2. והנה סיכום מקיף של הטיפול של התקשורת האמריקאית בדת במערכת הבחירות האחרונה.

המצבה

3. התגלתה מצבת אבן מהמאה השמינית לפני הספירה בטורקיה של היום המציינת אמונה בנשמה נפרדת מהגוף. כידוע, אמונה כזו לא היתה קיימת באותה תקופה בכנען. המצבה כתובה ארמית, ומציינת שנפשו (ה"נָבְּש") של משרת של מלך מסויים תישמר במצבה לכשימות. זה לדעתי משמעותי מאוד, שכן האמונה בנפש מציינת את תחילת גילויו של "החלל הפנימי" שבנו, כלומר הסובייקטיביות שלנו. הגילוי הזה התחיל, אני מעריך, בערך בתקופה זו, אולי קצת לפני, בעיקר במזרח, והגיע עם חלוף המאות עד אלינו. במאה השנייה לפנה"ס ספר דניאל כבר מביא עדות שהאמונה בנשמה פרטית נבדלת שלא תלויה בגוף קנתה לה נחלה בארץ ישראל. 

4. האתר של קשת סוף סוף עלה, ואיתו אמורים לעלות כמה וכמה מאמרים שכתבתי לשם כבר לפני שנה. הראשון שעלה (אם אני לא טועה) הוא מאמר קטילה על "הסוד". סיכום קצר וחביב של ההיסטוריה והכשלים של הספר האידיוטי, שבעיקר שווה בשביל הפסקה האחרונה (הרשו לי לצטט את עצמי):

רגע, ומה אם יש משהו במה שמספר לנו "הסוד"? מה אם באמת המחשבות שלנו משפיעות על המציאות (ולא רק דרך המעשים שבאים בעקבותיהם)? הבעיה, בסופו של דבר, היא שגם אם נקבל את הרעיון שהמחשבות שלנו משפיעות על מציאות (ודוק: משפיעות, לא יוצרות!), עדיין תישאר עם הקונספציה של "הסוד" בעיה פשוטה וחותכת: אנחנו לא שולטים על המחשבות שלנו. זה שאני רוצה לחשוב חיובי לא יגרום לי באמת לחשוב חיובי, כי דפוסי התנהגות (ומחשבה בכלל זה) לא משתנים על פי פקודה רצונית רגעית. לצורך זה דרושה עבודה רבה, תהליך רוחני מלא ושלם. אבל את זה כמובן שהמשווקים הלהוטים של "הסוד" לא אומרים לכם.

5. ולחברי הטוב יקי מנשנפרוינד יש טור קבוע בערוץ הרוח של קשת, ובו הוא מטיל ספק בכל דבר רוחני. המאמר הראשון שלו הוא על "אנרגיות", והוא לא רע בכלל. 

6. סופרת הניו-אייג' הענקית, מרלין פרגסון, כותבת רב המכר העצום The Aquarian Conspiracy, הלכה לעולמה. תהי נשמתה פנויה לגלגולים ותקשורים.

7. טיבטים רבים נואשים מדרכו האי-אלימה של הדלאי-לאמה, תובעים עצמאות מלאה וחושבים על טרור נגד הסינים. בינתיים הדלאי-לאמה לא בקו הבריאות וייתכן שימנה יורש עוד בחייו (כלומר, זה לא יהיה הוא עצמו בגלגולו הבא). מאמר של הניו-יורק טיימס.

8. הלייטמנים פותחים ערוץ טלוויזיה. צפייה נעימה. 

9. בית בהאוונה נפתח מחדש, והשמחה רבה. מי שגר במרכז הרוויח מקום איכותי ונעים לתרגל וללמוד את הדהרמה.

10. אני תרמתי לוויקיפדיה. תרמו גם אתם.

Wikipedia Affiliate Button

21 תגובות

 1. נראה שישו שבו מאמין אובמה הוא הרבה יותר קרוב לישו שבו מוסלמים מאמינים.

  אהבתי

 2. תודה רבה.
  באמת רציתי לכתוב את זה, ומשום מה שכחתי. אכן, ישו של אובמה הוא נביא גדול, ולא יותר, בדיוק כמו שטוענים המוסלמים (ופחות או יותר כמו שהתכוונו האריאנים – http://en.wikipedia.org/wiki/Arianism ). נותר רק לדעת האם הוא הושפע מהסביבה המוסלמית בה גדל, או דווקא מהסביבה הרציונלית שבה לימד.

  אהבתי

 3. אובמה מגדיר את עצמו כאדם דתי… (-:

  זה מעניין עד כמה ארצות הברית, שלנו נתפסת כסמל החילוניות הקפיטליסטית, היא בעצם ארץ דתית (ואני לא מתכוונת למורמונים ולכל מיני כתות)
  ובכל זאת עם כל המטיפים המטורפים והימין הרפובליקאי השמרני הארץ הזאת ליברלית להפליא
  לשנה הבאה בירושלים!

  אהבתי

 4. כבר בעצם טקס הקבורה מציין האדם את התחושה של קיום נשמה נפרדת מגוף. האדם לא היה קובר את הגופה אלמלא האמין שמשהו נשאר לאחר המוות. כדאי לקרוא את הספר שלה "בראשית היה הדבר האמנם?", או לחפור במעמקי הבלוג שלה כדי להבין את הטענות שלה.

  לטעמי, השלמות של הטענות שלה הופכות אותה למעניינת יותר ממה שנראה.

  ליברליזם עדיין מתאים יותר להפרדה בין העולם הזה לעולם הבא של הנצרות המתבטאת בליבו של האדם כפי שקורה בארה"ב. כדי להתאים את עצמו למציאות מוסלמית או יהודית נדרש הליברליזם לשנות כיוון חשיבה' ולחשוב כיצד אפשר לתת לצדדים המשפטיים של האסלאם והיהדות להתבטא מבלי שזה יפגע בחופש הפרט. בשביל זה צריך לחולל מהפך שלם בתפיסה שלנו את היחס בין המשפט למדינה.

  חברה שתתפוס שהצד המשפטי של האדם שייך לאדם הפרטי ולא הציבורי ותאפשר לו לבחור בין אסכולות משפטיות שונות כמו ההלכה, השריעה, המשפט המקובל ועוד תאפשר לליברליזם לחדור גם לחברות יהודיות ומוסלמיות ואולי תביא לגאולת עולם.

  אהבתי

 5. צריך להבחין היטב בין רעיון של חיים אחרי המוות בכלל, לבין רעיון של נשמה פרטית שנבדלת מהגוף ושורדת אחרי המוות. במקרא בהחלט יש דיבורים על "שאול", שהוא מעין מקום שאליו הולכים המתים, אבל בעצם לא "חיים" שם, אלא לא עושים כלום, וגם דיבורים על תחיית המתים, שאז יקומו האנשים ויחיו שוב *בגופם*. אבל שתי האופציות האלה (שהראשונה בהן היתה נפוצה גם ביוון, ושיש מקבילות להן גם במצריים) הן לא ממש "חיים אחרי המוות". מה שכן, זה נכון שגם נשמה שכלואה במצבה זה לא בדיוק חיים אחרי המוות.

  ובקשר להבדל בין הנצרות ליהדות ולאיסלם, אתה צודק כמובן.

  אהבתי

 6. יש לו הנומאן קטן בתור קמיע, אמא שלו היתה מספרת לו סיפורים מהמהאבאראטה, ואומרים שזה לא יהיה מוזר אם לתפריט בבית הלבן יתווסף גם דאל.

  http://www.expressbuzz.com/edition/story.aspx?Title=India+waits+with+hope+and+anxiety+for+Obama&artid=Yeop08oMvdE=&SectionID=oHSKVfNWYm0=&MainSectionID=oHSKVfNWYm0=&SectionName=VfE7I/Vl8os=&SEO=

  אהבתי

 7. על "כוחות – החרדיים, החרד"ליים – שהורסים אותה מבפנים"? אשמח לקבל הרחבה בנושא. למרות שנדמה לי, ביום בו רב עובדיה יוסף מקרב באבחה רגעית(ללא נימוקים הלכתיים….) את היהדות לחיק האיסלאם, על ידי התרת השקר כל עוד הוא נועד להשיג מטרה עילאית(במקרה שלו קירוב חילונים לדת), מהי כוונתך.

  אהבתי

 8. אכן, אובמה הוא משב רוח מרענן. טוב שבוחריו הראו לאוונגליסטים הפנאטיים ולנציגם בבית הלבן (שנטען שאביו התבטא בעד שלילת זכויות אזרח מאתאיסטים) כי לא לעולם חוסן.
  אבל במדינה מתוקנת באמת, ייתכן שהוא היה מעז לומר שהוא אתאיסט (או לפחות אגנוסטיקון, כאביו), ולא היה מתפתל בתשובות (אינטליגנטיות) על "כוח עליון". בארה"ב זה לא יעלה על הדעת, והרי לא איש כאובמה יתאבד פוליטית.
  על כן באמת יש להעריך מאוד את התבטאותו הנועזת (במציאות של ארה"ב, כאמור) ש"הדת במיטבה מגיעה עם מנה גדושה של ספק, ושהדת והוודאות הדתית מסבות נזק רב בעולם".
  אבל, בינינו, מה הקשר בין דת לספק? ספק בקיום האל? איזה איש דת היה חותם על זה?

  אהבתי

 9. המגדל שחרב,
  אני מדבר על גילויים הולכים וגוברים של פנאטיות ופונדמנטליזם, מדוגמאות אין ספור על כך ששיח פשוט, רציונלי (שלא לדבר על הומניסטי) כבר לא ניתן כמעט לקיים עם חלקים גדולים של הציבור והכנסת, ועד למצב בו אנשים מפחדים להיכנס לשכונות חרדיות כי הם חוששים שיחטפו מכות. אני מדבר על כך שבשל תקוות משיחיות (שהכזיבו את העם הזה פעם אחרי פעם, והביאו לאסונות גדולים) מוכנים מאות אלפים להרוס כל סיכוי לחיים שלווים ופתוחים בארץ הזאת. ואני מדבר על החדלון והאין-אונות שבה מתמודדת המדינה עם ההתנהגויות הללו: שעשרות פורעי חוק נכנסים לחברון ומשחיתים בית קברות, ואף אחד מהם לא נעצר (ולא חסרים שוטרי מג"ב באזור). זהו. היראה מפני כל דבר אורתודוקסי מכרסמת בבסיס המדינה הזאת כמערכת דמוקרטית והומניסטית אני פסימי.

  אהרון,
  לא הייתי פוסל קשר בין הדת לספק. ראשית, רוב האנשים הדתיים, למעשה, מלאים ספקות. ושנית דתיות אותנטית לדעתי קשורה מאוד לספק: היכולת שלנו לתהות, להפתח אל הלא ידוע, להיות סובלניים למיסתורין שבחיים. וחוץ מזה, אתה לחלוטין בטוח בכל מה שאתה מאמין שנכון?

  אהבתי

 10. תומר,
  שאלת "אתה לחלוטין בטוח בכל מה שאתה מאמין שנכון"?
  שאלה קצת מוזרה, לא? אם אני "מאמין במה שנכון" אז אני בטוח בזה, אחרת לא הייתי "מאמין"…
  אני "מאמין" בכל דבר שהוכח מדעית, ומפסיק להאמין בו ברגע שהוא מופרך מדעית…
  (כתבתי "מאמין" במרכאות כי זה לא בדיוק הביטוי הנכון. אני מעדיף לומר "מקבל את התקפות של…" זה לא עניין של אמונה, בוודאי לא במובנה הדתי המקובל)
  אבל מעולם לא ראיתי אדם דתי שמטיל ספק בקיום האל. הרי הבסיס לאמונה הדתית הוא אי-הטלת ספק בקיום האל. זו בעיניי סתירה מהותית לגישה המדעית, שכמובן מושתתת על הטלת ספק, ולדעתי זו סתירה לחתירה לידע בכלל, כפי שהייתי רוצה לראותה בחברה נאורה.
  אבל הרי לא על זה הדיון, אלא על אובמה…

  אהבתי

 11. אני לא חושב שטוקבקים הם פורום מתאים לדיון כזה, אבל לדעתי הגישה שלך מעט פשטנית. החיים קצת יותר מורכבים ממה שהוכח מדעית. האם הוכח מדעית שלתת לאמא שלך מתנה קטנה ביום האם זה טוב? האם הוכח מדעית שלקחת לילדה את הבובה שלה זה רע? לא, ובכל זאת אני חושב שזה נכון. ואני גם שמח שאנשים כמו גנדהי והדלאי לאמה לא הגבילו או מגבילים את חייהם למה שהוכח מדעית. וחוץ מזה, אמונה דתית כוללת הרבה יותר מאמונה באלוהים.

  אהבתי

 12. אני מסכים שהטוקבקים לא ממש מתאימים לדיון כזה, אבל אתה התחלת – וגם המשכת :)
  אני דיברתי על עובדות, ולא ערכים. בוודאי שהמדע לא קובע מה "טוב" ומה "רע" (אבל יכול להסביר מדוע אנחנו חושבים שמשהו "טוב" או "רע"). מה הקשר בין מתנה לאמא לבין קיום האל?
  או שהאל קיים, או שאינו קיים. זאת שאלה עובדתית. ועל כן זאת שאלה מדעית. התשובה שלי: לא ולא. אבל דוקינס (בספרו הנפלא "יש אלוהים?") אמר והסביר את זה הרבה יותר טוב ממה שאני אצליח…

  אהבתי

 13. לא דיברתי על משמעות החיים.
  קיום או אי קיום האל זאת שאלה עובדתית, אלא מה?
  בדיוק כמו קיום או אי קיום שדים, דרקונים, פיות, או מפלצות ספגטי…

  אהבתי

 14. אובמה הוא טולרנט
  הוא פשוט אנושי והומיניסט
  הוא לא ציני, ולא מאמין שהצינות משרתת את המציאות.
  הוא קיבל את החינוך שאנחנו קיבלנו.
  ההשראות הפתוחות, ססמי סטריט
  פרספקטיבה הסטורית, גלובליזציה במובן החיובי, היכרות עם העולם דרך מסכי הטלויזיה, סרטים דוקומנטרים על צדק ועוול, אנשים החיים מחייכים אלינו מעולמות כל כל שונים מאיתנו
  מהג'ונגלים באמזונס, מהמדבריות באפריקה,
  האסקימוסים,
  אובמה הנשיא הראשון שראה כמונו כילד את העולם
  גם דרך מסכי הטלויזיה
  סביר להניח שראנו את אותם התוכניות
  תוצרת אמריקה בעיקר
  ומה שמאפין את ילידי שנות השישים היא
  אופטימיות גדולה
  אמונה שהעולם הוא מקום נפלא ובטוח
  וכך כאנשים מבוגרים אנחנו מועניינים שישאר
  והעתיד יהיה טוב עוד יותר.

  נחמד להסתובב ולראות בחלונות ראוה של חנויות צילום ובגדים את דיוקנו של אובמה
  דוכנים ברחובות לאורך בורדווי גדושים בחולצות
  וכובעים הנושאים את דמותו ושמו.
  הוא הנשיא שלהם, מהגרים מאפריקה דרום אמריקה בנגלדש הודו
  הוא מיצג אותם, הוא מייצג גם אותי בן זוגי וחבריי
  ילדי שנות השישים שהעריצו כל חייהם
  את מהטמה גהנדי, מרטין לותר קינג ואברהם לינקולן
  וזעמנו על הקארמה וחוסר הצדק והעיורון
  דוקא אלו השפויים ביותר ההומנים האנושיים ביותר, האנשים שהאנושות זקוקה להם הכי הרבה, נעלמו לנו ונרצחו,
  לפני שהגיעו אל הארץ המובטחה
  .
  אובמה לא בא לכאן לעשות מהפיכות
  הוא המיישם.

  עבר זמנן של האדיאולוגיות הגדולות והמהפכות הסוחפות
  אובמה
  הוא החזון של אברהם לינקולן מהטמה גאנדי ומרטין לותר גינג
  שמתגשם

  אהבתי

 15. קצת מצמרר לחשוב על זה שכל שלושת המנהיגים שהוא הזכיר, פרט להיותם אנשים דגולים, נרצחו על ידי מתנקש…

  אהבתי

 16. העולם לא עובד ככה. יש דין ויש דיין והכל משתנה כל הזמן גם לאנשים שמאמינים ב"חיה ותן לחיות".
  .יש זרמים נסתרים, עוצמתיים, בלתי ברורים שיום בהיר אחד הרסנותם מתגלה במלוא עוזה ודוגמאות לא חסר היום.
  וכפרפרזה על המשפט המפורסם
  אפשר לרצות חלק מהאנשים כל הזמן
  אפשר לרצות את כל האנשים חלק מהזמן
  אי אפשר לרצות את כל האנשים כל הזמן
  ובכלל – מיהו באמת האיש המסתורי הזה ?

  אהבתי

 17. הצבעתי לאובמה וגם תרמתי והתנדבתי לקמפיין שלו.
  אבל הציפיות של הכותבים כאן ובמקומות אחרים מעוררות תחושה לא נוחה מכיוון שאני חושש מאכזבה של חלק מהם. נשיא הוא רק נשיא גם אם הוא מלא כוונות טובות ומוכשר. נשיא ארה"ב הוא לא שחקן יחיד בזירה ויכולות התמרון שלו מוגבלת גם על ידי אילוצים פנימיים וגם על ידי כוחות שלארה"ב אין שליטה עליהם. במידה מסוימת הוא עבד של כוחות שחזקים ממנו.
  בתקופות קשות נשיא יכול לגרום נזק גדול כדוגמת ג'ורג' בוש. ואלמלא כמה מאות קולות בפלורידה שהכריעו את הכף לטובתו, אני מאמין שמצבה של ארה"ב והעולם היה היום הרבה יותר טוב. אבל כידוע, לזרוק אבן לבאר הרבה יותר קל מאשר להוציא אותה.
  תלמידים לשעבר של אובמה תיארו אותו קודם כל כפרגמאטי. הפרגמאטיות שלו עזרה לו להגיע לאן שהוא הגיע. אני מקווה שהיא תעזור לו גם לנווט בעולם שהוא כיום בעייתי ומסוכן.
  הדיקטטורה של ברית המועצות לשעבר העמידה את אחד המנהיגים הגדולים של המאה העשרים: מיכאל גורבצ'וב. האם הדמוקרטיה של ארה"ב של אמריקה תהיה מסוגלת להעמיד מנהיג באותה הרמה?

  אהבתי

שקלא וטריא

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s