ג'וזף סמית, נביא ואזוטריקן

כנראה צילום של סמית מ-1844. גבר נאהחיפוש טלפתי של אוצרות, איזוטריקה הרמטית, קבלה נוצרית, בונים חופשיים, פוליגמיה מקודשת, תיאוקרטיה אמריקאית, קמעות אסטרולוגים, טקסים סודיים, התגלויות אלוהיות, שבטים עבריים קדומים, לוחות זהב, חידוש הנבואה, טראנס ומסמריזם, סמיכת הכהונה, אלוהים בשר ודם. חשבתם שהמורמונים הם מוזרים? יו איינט סין נתינג יט.

מזה זמן אני מתכנן לכתוב איזה מגה-פוסט על המקורות האיזוטרים של הדת המורמונית, ואיכשהו לא מגיע לזה כי הסיפור פשוט יותר מדי גדול. אבל מיט רומני הולך להגיע לארץ והנושא חם כמעט כמו האויר בדירה שלי, אז פשוט אתחיל לכתוב, ואחלק את העבודה לכמה רשימות קטנות. אם כן הנה: ג'וזף סמית, נביא ואזוטריקן, חלק א'.

הדת המורמונית, כפי שכבר כתבתי כאן, מציגה לפנינו דת מודרנית ואמריקאית מאוד מחד, ומאידך, ובצורה הרבה פחות ידועה, משלבת בקרבה זרמים אוקולטים ומאגיים שונים. נביאה ומייסדה, ג'וזף סמית, היה אדם שהמילה מרתק עושה לו עוול. סמית היה כפי הנראה מיחידי הסגולה שמרגישים בביטחון מוחלט (בטחון שעבורי הוא מסתורין עצום) שהעולם הוא מגרש המשחקים הפרטי שלהם, ומסוגלים גם לשחק את המשחק היטב. בשלושים ושמונה שנות חייו (מה יש בגיל הזה שקטלני עבור גאוני דת?) הצליח סמית לכונן כנסייה, לתפור לה תיאולוגיה מטורללת, להיות ראש עיר גדולה, להתמנות לגנרל של מיליציה פרטית בת אלפי חיילים, להתחתן עם כארבעים נשים, לרוץ לנשיאות ארה"ב ולהירצח בלינץ' אכזרי. תודו שזה מרשים.

נדבר אם כן בשבחיו ובמוזרויותיו של סמית, אבל נתחיל בהתחלה. וההתחלה נמצאת במדינת ורמונט של ראשית המאה ה-19. שם נולד סמית, ב-1805 כבן החמישי מתוך אחד-עשר לזוג הורים עניים. הסמיתס נדדו לא מעט בחיפוש אחר פרנסה, אולם ללא הועיל. כשהיה מבוגר מספיק (כלומר בגילאי העשרה המוקדמים) החל ג'ו הצעיר (כך קראו לו החברים) לעבוד למחייתו. למזלו חיש מהר התגלה שהוא מוכשר ביותר בעניין ספציפי שהיה מאוד מבוקש אז בחוף המזרחי.

כשרונו של סמית היה פשוט: הוא היה מסוגל (או כך לפחות האמינה סביבתו) למצוא באופן טלפתי אוצרות הקבורים באדמה. כי זאת יש לדעת: במאה ה-18 ובראשית המאה ה-19 חיפוש אוצרות קבורים, בין אם של שבטים אינדיאנים אבודים ובין אם של ספנים ופירטים ספרדים, היה מקובל ונפוץ מאוד באמריקה. רבים האמינו אז שבאדמות מדינות החוף המזרחי קבורים אוצרות שכאלה. מצד שני, אלא אם היתה בידך מפה סודית שמגלה היכן הם, קשה היה למצוא אותם, שהרי, כאמור, הם קבורים באדמה.

וכאן אנחנו נכנסים לעולמה הקסום של האזוטריקה האמריקאית שלפני מאתיים שנה. שכן כדי למצוא את האוצרות המופלאים האלה נעזרו האמריקאים בחוזים למיניהם, מעין מתקשרים שהיו "רואים" היכן האוצרות קבורים בעזרת החוש השישי שהם פיתחו. האמונה ביכולת של בני אדם לראות לתוך האדמה היתה נפוצה למדי בארה"ב של תחילת המאה ה-19. חשוב להדגיש שעבור רובם של האמריקאים דאז, כולל אלו המשכילים, העולם האזוטרי והמאגי היה חלק אינטגרלי ומובן מאליו של החיים, וכלל רפואות אליל, אסטרולוגיה, מאגיה, אגודות סתרים (הבונים החופשיים היו אז להיט) ואמונות עממיות בשדים, רוחות מכשפות, ומלאכים.

אולי נפריע עוד רגע לרצף הסיפורי כדי לציין גם שלא רק אזוטריקה מתפרצת אלא תנועות דתיות חדשות גם הן מילאו אז את אדמת ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. הימים היו ימי ההתעוררות הגדולה השניה, כלומר גל ההתעוררות הדתית הגדול השני בהיסטוריה של העולם החדש, וברדיוס של מאות קילומטרים סביב סמית התנבאו להם כעשרה נביאים מצליחים עם קהילות משלהם (אולי הפיקנטי שבהם היה ג'ון המפרי נויס, שהקים את קהילת Oneida הסוציאליסטית, בה הטיף למין ללא שפיכה כאמצעי להתעלות רוחנית. חשוב לציין גם את ראלף וולדו אמרסון, שאחרי שפרש בגועל ממשרתו ככהן דת בכנסייה היוניטרית, ציווה "השלך מאחוריך כל צורה של קונפורמיזם והכר מיד ראשונה את האלוהות!", והיה, לעניות דעתי, מבשרה המובהק של רוחניות הניו-אייג'). חדשנות דתית ואף התגלויות נבואיות כשלעצמן, על כן, לא היו דבר נדיר או בלתי סביר בעולמו של סמית. מה שחידש סמית היה הבאתו של ספר קודש חדש והיסטוריה כריסטוצנטרית חדשה. אבל בל נקדים את המאוחר.

איור של סמית חוזה מתוך כובעוסמית הצעיר, אם כן, היה ידוע בכישרונו החזיוני ("קוסם הכפר" קורא לו היסטוריון אחד), ומשלחות של חופרי-אוצרות היו שוכרות את שירותיו כדי שיחזה עבורם היכן נמצא הזהב. הוא היה עושה זאת על ידי כך שהיה מניח אבן מיוחדת, "אבן חזיון" (seer stone) בתוך כובע, מכסה את פתח הכובע בפניו כך שהוא היה מביט אל האבן בחשכה גמורה, ואז חוזה, מתוך אור קסום שהיתה מפיצה לכאורה האבן, את מקומו של האוצר. אני מניח שסמית היה נכנס למצב של טראנס, ובמצב תודעתי זה היה נחשף לרבדים תת-הכרתיים (או על-הכרתיים, למי שמאמין) וחוזה את אשר חזה.

העיתון The Reflector, שיצא בפלמירה, ניו-יורק באותה תקופה, דיווח על התופעה:

גברים ונשים ללא הבדל גיל או מין הפכו לחכמים אדירים במדעים האוקולטים [occult sciences], רבים חלמו, ואחרים זכו לחזיונות, עמוק בבטן האדמה, אוצרות עשירים ונוצצים, וכדי לסייע למפעלי הכרייה העצומים האלה (כסף בדרך כלל, אם לא תמיד, מחפשים בלילה), ציוד צלילה ומכשור שונה הומצא […] מטות מינרליים [mineral rods] וכדורים (כפי שנקראו על ידי המתחזים שהשתמשו בהם) היו אמורים להיות מדריכים שאינם יכולים לטעות למקורות העושר. אבני הצצה [peep stones] או חלוקי נחל, שנאספו באופן נמהר מערוץ או שדה, ניתנו בתוך כובע או מצב אחד ללא אור, כאשר מכשף או מכשפה (שכן פעולות אלה לא הוגבלו למין אחד) שמו את עיניהם, וכמעט הוציאו אותן מחוריהם, הכריזו שהם ראו את כל הפלאות של הטבע, ובעיקר כמובן אוצרות אדירים של כסף וזהב.*

אבן חיזיון שהיתה בבעלותו של ג'וזף סמיתהדיווח כאן נכתב כמובן בטון סרקסטי (ההערות בסוגריים המרובעות שלי, ברגילות במקור, ההגדשה והעילגות גם במקור), אולם הוא מציג תופעה שהיתה נרחבת ביותר בארצות הברית הצעירות, ובין השותפים בה היו לא רק בני המעמדות הנמוכים. אותן "מטות מינרלים" הם מטות מזלגיים (ראו תמונה להלן) שנקראו גם divining rods, האמורים לגלות מינרלים באדמה, בראש ובראשונה זהב ואבני חן כמובן, על ידי משיכת המחזיק בהם לכיוון האוצר. סמית השתמש במקל שכזה מדי פעם. peep stones הוא כינוי אחר ל-seer stones, אותן האבנים עצמן שסמית השתמש בהן (התמונות הן של האבנים של סמית). למרות שכל הסיפור נשמע שטותי למדי, אני חושב שיש מקום להניח שלפחות לפעמים היו המחפשים מוצאים איזה משהו, שכן אחרת קשה להסביר את האפשרות של סמית ודומיו להתפרנס על ידי הצעת שרותיהם למסעות חיפוש שכאלה. מצד שני, בני אדם כבר העסיקו עצמם בהבלים גדולים מאלה.

מה שבטוח הוא שסמית הצעיר זכה לאימון וחידוד של חושיו האיזוטריים, וניסיונו בכניסה לטראנסים יעזור מאוד בקריירה הנבואית שלו, שתתחיל כעבור שנים מעטות. אבל לא רק ניסיון צבר סמית. האמונה היתה שכדי להיות treasure scryer (זה שם המקצוע) היה עליו להישאר נקי מכל עיסוק, עם אחרים או לבדו, במין. כדי לחזות אוצרות תת-קרקעיים יש להיות טהור ממין – ואשאיר לפסיכואנליטיקאים שבינינו את הפרשנות המתבקשת. אלא שאתגר זה היה כנראה גדול מדי עבור סמית, שבגיל 14 חווה משבר דתי ראשון. בהיותו בשדה בר (מאוחר יותר הוא יאמר שלא היה יכול ללכת לכנסייה, משום שהיה בטוח שכולן לא משקפות את דבר ה' לאשורו) הוא ירד על ברכיו והתפלל למחילה על חטאיו.

תפילתו נענתה, והוא ראה, כפי שכתב ביומנו,

עמוד של אור אש בהיר יותר מהשמש בצהריים יורד מלמעלה ונח עלי. התמלאתי ברוח ה' והאלוהים פתח לפני את השמיים וראיתי את האלוהים. הוא דיבר אלי ואמר לי: "ג'וזף בני, חטאיך נמחלו לך."

עוד אבן חיזיון שהיתה בבעלותו של ג'וזף סמיתתיאור יפיפה, רק שלא ברור אם הוא מדוייק (המחיקה, אגב, במקור). סמית תיאר את החיזיון הראשון שלו כמה פעמים, כולן שנים אחרי שהתרחש, והציג לו גרסאות שונות. לפעמים הוא סיפר שראה קבוצת מלאכים, לפעמים את אלוהים, לפעמים שתי דמויות בלתי מזוהות, לפעמים את אלוהים האב והבן יחדיו. גרסה אחרונה זו היא הרשמית היום, כלומר המורמונים מאמינים שסמית זכה בהתגלות של האל ובנו ישו. על פי הגרסה הרשמית לבד ממחילה על חטאיו הבהירו לו השניים שכל הכנסיות של ימיו שרויות בחטא וניזונות מדוקטרינות לא נכונות. הם גם הבטיחו לו שהאמונה הנכונה תתגלו לו במועד מאוחר יותר.

עד אז המשיך סמית להתפרנס מחשיפת אוצרות, אולם בינתיים הוא פיתח עניין בריא באזוטריקה, והיה קורא לא מעט ספרים על הנושא, שאנחנו יודעים שנמצאו בספריות ציבוריות בקרבת מגוריו. סמית צלל לעולם האסטרולוגיה, הקבלה, ההרמטיציזם, ההיסטוריה האלטרנטיבית-קונספירטיבית והבונים החופשיים. אולם לא עתיד של רופא אליל או מתקשר זוטר היה צפוי לג'וזף סמית. לא ולא. ג'ו שלנו היה עתיד לגדול ולהיות נביא, מבשרה של הבשורה החדשה של ישו, ומייסדה של הנצרות האמיתית. על כך, קוראים יקרים, בחלק הבא של הסדרה.

first vision

למאמרים הבאים: חלקים 234, 5. בנוסף, כאן על הרקע הקבלי של סמית.

* בכתיבתי אני מסתמך באופן נרחב על הספר Early Mormonism and the Magic World Viewשל D. Michael Quinn. כמו כן, אציין לטובה את הספר Joseph Smith Jr. – Reappraisals after Two Centuries, Ried L. Neilson & Terry L. Givens, eds.. הציטוט מהעיתון, והציטוט מיומנו של סמית, הם מהספר הראשון.

כאן תמצאו אתר מעניין על העולם האיזוטרי של סמית וסביבו., ומתוכו כאן (גללו למטה) מאמר על העיסוק במציאת אוצרות קבורים בארה"ב של לפני מאתיים שנה.

32 תגובות

 1. פוסט מרתק, תודה.
  בקשר לגיל 38 וגאוני דת, הכוונה לישו שמת בגיל 33? "אנשי דמים ומרמה לא יחצו ימיהם"?

  אהבתי

  1. הפסוק כמובן נאמר על בלעם הרשע שע"פ המדרש מת גם הוא בגיל 33 ("ימי שנותיהם שבעים שנה" וחצי מזה זה 35 ואנשי דמים ומרמה גם לא מגיעים לחצי…).

   אהבתי

 2. תודה רבה על המאמר תומר, מאוד מעניין

  מה זה קבלה נוצרית?
  חשבתי שקבלה זה משהו רק של היהדות

  אהבתי

  1. הקבלה התפתחה ביהדות, אבל ברנסנס, כחלק מהעניין הכללי בתחליפים לנצרות הממוסדת, התעניינו נוצרים משכילים בקבלה, וראו אותה כתורת סוד אוניברסלית שמגלה את סודות הקוסמוס (קצת בדומה לאיך שחושבות היום תנועות קבליות פופולריות). הם למדו קבלה, וגם עיבדו אותה לטעמם, כלומר בדרך כלל הכניסו לשם את ישו (דבר לא מסובך, מכיוון שעם כל הספירות והפרצופים, בטח אפשר למצוא מקום לבן של אלוהים).

   אהבתי

 3. most of the "history" of this man come from the pseudo church that use his name till today. you do the common mistake and repeat the nonsense of the mormons.

  אהבתי

  1. אתה טועה מאוד. רוב המורמונים היום כלל לא יודעים על המקורות האזוטרים של התיאולוגיה שפיתח סמית, ואלה שיודעים מנסים להשתיק את העניין. כך למשל, D. Michael Quinn, שכתב על זה ספר עצום ומפורט, נזרק במהירות מהכנסייה, ויש עוד דוגמאות רבות.

   אהבתי

 4. הרומנטיקה המורמונית עוד חיה ובועטת!
  אני עובד שלוש פעמים בשנה בחפירות ארכיאולוגיות בבית לויה (בית לחי) שזה במימון
  מורמוני לחלוטין.
  הם מאמינים שבית לויה זה על שם הנביא שלהם ליהיי ומקווים למצוא שם
  כל מיני מגילות מורמוניות או לוחות זהב או אין לי מושג מה…

  אהבתי

 5. הטון המזלזל לא במקום. אפשר להגכיח כך כל דת (עמודי אש שיורדים מן השמיים, הגבלות אכילה מוזרות, ים שנחצה לשניים, וקיצוץ איברים לתינוקות. אם חשבתם שהיהודים מוזרים…)

  אהבתי

  1. יהונתן, הטון המזלזל הוא לגמרי בראש שלך, ולא בכתיבה שלי. יחד עם זאת, אני חושב שאפשר להבחין בין אמונות מגוחכות יותר ומגוחכות פחות. לא הכל אותו דבר.

   אהבתי

  2. יהונתן, אני מסכים אתך שעל כל דת אפשר בסופו של דבר לומר שהיא הזויה. אבל אחרי הכל את התנ"ך ההזוי שלנו אימצו שליש מהאנושות (נוצרים) ויחד עם במוסלמים שכך או אחרת גם מתבססים על התנ"ך שלנו ועל אמונה באל אחד וכו' זה כבר מעל חצי מהאנושות. לבסיס ההיסטורי של התנ"ך אפשר להביא ראיות ארכאולוגיות (יציאת מצרים, מלכות יהודה, ישראל, גלויות שיבת ציון). לעומת זאת, לספר מורמון ולדת שפיתח סמית אין שום בסיס הסטורי, מדעי, עובדתי, החל מהעובדה שהיתה תנועה של גולים מעם ישראל ליבשת אמריקה בזמן החורבן או אפילו לפני כן (זה גם לא התאפשר מבחינה טכנולוגית אז…) . שהיו שבטים אינדיאניים באמריקה עם מורשת יהודית כזו או אחרת. לאותם לוחות זהב אין זכר והשפה שהם כביכול נכתבו בה, נגזרת של מצרית, לא נמצאה בשום מסמך היסטורי ובוודאי לא ביבשת אמריקה. כמובן שמגיעים לעקרונות התאולוגיים על אל של בשר ודם שכביכול חי עם בנו ואשתו על כוכב מרוחק ושולט בנו, זה כבר מחזיר אותנו לימים הפגאניים שרוב העולם כבר די התקדם מהם הלאה…

   אהבתי

 6. Quinn's research topics, both before and after his excommunication, were in-depth revisions of traditional accounts of Mormon history grounded in primary source material.–from the wiki

  אהבתי

   1. tomer no need to say bad words. what i tried to say that even when he was part of the church he published bad info about the church and this make no sense. it just shows that the church want now to change the official history.

    אהבתי

    1. נחום, הכנסייה תמיד רוצה לשנות את ההיסטוריה שלה, זה נכון. אבל העובדה הפשוטה היא שאחרי שהוא פרסם את ספרו על האזוטריקה של סמית הוא נבעט החוצה. זה לא בגלל שהכנסייה אהבה את מה שהוא פרסם, נכון? אם תקרא את הספר תראה שהוא עונה למבקרים רבים, היסטוריונים של הכנסייה, שמנסים בכל מני דרכים פתטיות לתרץ את העיסוק של סמית בחפירת אוצרות וכו'. באמת, עיין קצת בנושא ותראה שהכנסייה מאוד מאוד לא אוהבת את הצד הזה של ההיסטוריה שלה, וזה כנראה לא בגלל שהוא המצאה של מישהו. ובכ"א, יש עוד מחקרים שמדברים על הצד הזה של סמית, של אנשים רציניים שאין להם כל נגיעה אישית למורמונים.

     אהבתי

 7. תומר, כתבת שסמית' קרא הרבה, אבל תמיד חשבתי שהיה אנאלפבית. האם סמית' באמת ידע קרוא וכתוב?

  אהבתי

  1. סמית לא הלך לבית-ספר ולא היה משכיל (כלומר מלומד) בשום אופן, אבל הוא בהחלט ידע לקרוא (גם לכתוב) וגם קרא הרבה ספרי אזוטריקה, כאמור. הכנסייה המורמונית היא שמעוניינת להעצים את הבורות הראשונית של סמית, כדי שההתגלויות שלו תהיינה דווקא אמינות יותר, כאילו שאם אדם חסר השכלה מצליח לכתוב ספר של 500 עמודים, זה חייב להיות בגלל שהוא קיבל התגלות אלוהית. אבל סמית כאמור לא היה לחלוטין חסר השכלה. אם כי, לדעתי זה עדיין מאוד מרשים שהוא הצליח להוציא תחת ידו ספר כזה.

   אהבתי

שקלא וטריא

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s