דוגין נגד המערב: הליברליזם כקונספירציה

אלכסנדר דוגיןשמו של אלקסנדר דוגין עולה לכותרות בזמן האחרון, ומרבים לדבר עליו כ"מוח" של פוטין, או לפחות ההשראה של הרודן הרוסי בפלישתו לאוקראינה. דוגין אכן בעל השפעה רבה ברוסיה כיום, ספריו נקראים על ידי ראשיה ומפקדי צבאה, ופוטין ודאי מכיר אותו ומושפע ממנו.

דוגין אמר בכמה הזדמנויות, כולל לפני שבועיים בלבד, אחרי הפלישה הרוסית לאוקראינה, שאוקראינה חייבת להיות חלק רוסיה, ושרוסיה לא תחזור להיות אימפריה עד שאוקראינה תסופח אליה. הוא ללא ספק קול תקיף מאוד שמעודד מאבק רוסי עם ארה"ב או "המערב", ויש לו תיאוריות שונות על חלוקה חדשה של העולם לגושים גאופוליטיים, כשרוסיה כמובן חוזרת להיות כוח משמעותי ובכיר.

עם זאת, קשה לדעת עד כמה ברצינות לוקח פוטין את רעיונותיו, וצריך גם לקחת בחשבון שפוטין מושפע מכמה הוגים אחרים, ראש וראשון בהם איוון אילין (Ilyin, 1883-1954), פילוסוף פשיסט בעל תפיסה מטאפיזית (ושלילית) של יחס האנושות לאלוהים, אשר ראה את הרוסים כעם נבחר וייחד להם תפקיד סגולי בהיסטוריה האנושית.

אני מקווה לכתוב על אילין בהזדמנות אחרת. כאן הייתי רוצה להתייחס רק לחלק מסויים מתפיסתו של דוגן (על תפיסתו הגאופוליטית ראו מאמרו של יגאל ליברנט ב’תכלת’), וזאת על פי סיכום שלה שהופיע במוסף הארץ, במאמר של עמית ורשיצקי. ואני רוצה להתייחס אליה דווקא מפני שחלקים ממנה רואים באופן מדוייק לדעתי את התפתחותה של התרבות המערבית בזמן הזה, ושחשוב להבין מדוע הניתוח הזה אכן מטריד רבים בעולם. מאידך, חשוב לא פחות לתפוס בדיוק את הרגע שבו הניתוח המפוכח של דוגן הופך לקשקוש קונספירטיבי. נתחיל:

הניתוח נכון, החולה מבולבל

המסגרת האדומה: נכון. הליברליזם, שיכול להיתפס באופן מינימלי כמסגרת מארגנת למרחב הציבורי המגנה על חירויות וזכויות הפרט, הפך למשחק היחיד בעיר, עד כדי תפיסתו כאווטאר של קץ ההיסטוריה. עוד נכון: הפוליטי "מתמוסס לתוך הכלכלי", וכפי שכולנו יודעים, תנאי השוק הגלובלי מכתיבים הכרעות פוליטיות. הריבונות של כל מדינות הלאום מאויימת על ידי כוחות השוק, חברות ענק כפייסבוק, מטבעות קריפטו וכו'.

המסגרת הכתומה: אין מה להשתמש במילה "מתקפה", אבל זה נכון שהליברליזם מוחק מסורות מקומיות ומפיץ תפיסות ליברליות, כלומר "מערביות". יש תהליך של אסימילציה של תרבויות לא-מערביות אל תוך ההגמוניה התרבותית המערבית. מקומיים רבים בכל העולם מאמצים עקרנות ליברלים של אוטונומיה ואינדיבידואליזם, של שיח זכויות ושל שוויון מהותי בין בני אדם. אם כי שוב, איש לא מכריח אותם. דוגמא רלוונטית: אוקראינה, שמאז 2014 פועלת, בכוח האזרחים, לקראת דמוקרטיזציה וליברליזציה ברוח מערבית.

המסגרות הצהובות: המודרנה כוללת חילון. גם נכון. מטריאליזם, תועלתנות. "העוגנים שסיפקו בעבר גישה אל המטפיזי, אל הנשגב והקדוש, נעקרו". זה נכון.

המסגרת הירוקה: הופ – כאן מבצע דוגין פסיעה גסה אל תוך מחוזות הקונספירציה. פתאום שיח הזכויות וחירויות הפרט אינן אלא "כלי שרת אידיאולוגיים" שמונפים בידי "קבוצות כוח" על מנת לשמור על עוצמה פוליטית וכלכלית. אנחנו שומעים הדים של מרקס שמשמשים כרקע לפופוליזם.

ועוד: פתאום אנחנו מתבשרים ש"ערכים כגון אוניברסליזם" הם חלק ממנגנון של "הבניית תודעה ליברלית", שזה כמובן נכון, אבל ללא כל זדון או כוונה. האוניברסליזם עובד היטב עם אינדיבידואליזם, עם שוויון ועם אוטונומיה. (אל תגלו לדוגין, אבל אולי הנצרות עצמה, כמסורת הדתית האחראית לאוניברסליזם המערבי, אחראית לתודעה הליברלית…) בקיצור, הניתוח שוב נכון, אבל לא כשום מזימה נכלולית אלא כתולדה של כוחות ומאורעות היסטוריים אפרסונליים.

הליברליזם כקונספירציה

כלומר דוגין, כמו רבים אחרים, מזהה נכון את האיום על המסורת שלו: המודרנה, הליברליזם, הגלובליזציה. וכמו אחרים הוא מנסה להיערך כנגד האיום הזה. ודוק: הוא מגיב לאיום מתוך ז’אנר מסויים של אנטי-ליברליזם: שלא כמו קבוצות דתיות פונדמנטליסטיות שיגיבו על ידי הסתגרות (החרדים, האמיש), או אלימות מיליטנטית (איסלמיזם), דוגין, ששורשיו נטועים אצל אילין, מאמין בטהרתו הבסיסית של העם הרוסי. הוא מאמין שלמרות שנראה כאילו רוסים רבים (ובכלל זה אוקראינים) מעוניינים בערכי ופירות המערב, הם "בעצם" לא מעוניינים בהם. מישהו כנראה עבד עליהם.

לכן אין טעם להסתגר, וגם לא צריך לתקוף את המערב. צריך רק לחסל את הבעיה: קבוצה קטנה, אליטה, שמייבאת את הפרדיגמה הליברלית וכופה אותה על הכלל. לכן הגיוני לפלוש לאוקראינה ולחסל את ההנהגה שם (התוכנית המקורית, כנראה, של פוטין) כדי "לשחרר" את האוקראינים ולאפשר להם לבטא את תשוקותיהם האותנטיות, שהן כמובן להתאחד עם רוסיה תחת הנהגתו של פוטין.

במובן הזה חשיבתו של דוגין דומה מאוד לזו של הוגה אנטי-ליברלי אחר שאנחנו מכירים: הרב צבי טאו. גם טאו מאמין ש"העם" טהור וקדוש, ולכן גם עבורו לא תיתכן לא הסתגרות ולא אלימות שרירותית. כמו דוגין, טאו מאמין ש"קבוצה קטנה מאוד של אנשי שמאל קיצונים" אשר "משתמשים בשיטות של תעמולה, זורים חול בעיני העם ומנהלים אותו" (מתוך הקונטרס "עמוד הענן משלים לעמוד האש", 2017, כאן בפידיאף). הרי לא ייתכן שעם ישראל הקדוש באמת מתייחס להומואים באהדה, נכון?

המערב הוא הומו

וזאת עוד נקודה משותפת לדוגין וטאו: ראיית היחס החיובי כלפי הלהט"ב כאבן הראשה של "הליברליזם" או "המערב" או "הפוסט-מודרניזם" (אל תחפשו עקביות). כבר אילין סבר שהריקבון במערב בא לידי ביטוי ב"סטיות מיניות", ועבור דוגין קבלת ההומוסקסואליות ותיאוריות מגדריות היא עוד שלב במהלך המפרק של הליברליזם המערבי.

פוטין עצמו אמר ב-2013 שהבעיה במערב היא ש"משווים משפחות גדולות לזוגיות חד-מינית, עבודת האל לפולחן השטן", ורוסיה כידוע פעלה במגוון מישורים כדי לצמצם זכויות להט"ב בשטחה. רק לפני שבועיים, ב-6 לחודש, נשא הפטריארך הכנסייה הרוסית-אורתודוקסית קיריל דרשה ובה הצדיק את המלחמה באוקראינה כמלחמת קודש נגד החטא, ונגד השפעות המערב הכוללות עריכת מצעדי גאווה (סמוטריץ' שומע?). איך ששני גברים שאוהבים אחד את השני מוציאים את האנשים האלה מדעתם.

חזרה לדוגין. אם נניח שניה להומופוביה, לפשיזם, לאימפריאליזם, לאנטישמיות (כן, ודאי שיש), להצדקת האלימות הרצחנית, לסקסיזם, לקונספירטיביות ולטירוף הכללי, נוכל להבין שדוגין, כמו אחרים רבים, מתוסכל מדבר מה אמיתי. הליברליזם שוטף את העולם והוא כוח מחלן, מרדד, וממיס כלפי תרבויות מקומיות. כל זה נכון.

ומובן למה זה מעורר חרדה עבור אנשים שהזהות האתנית/דתית/לאומית שלהם נמצאת במרכז חייהם. זה לגמרי טבעי ולגיטימי. כאדם דתי וכמי שסבור שמסורת ושקהילה הם דברים חיוניים וחשובים גם לי יש בעיה עם המאפיינים האלה של הסדר הליברלי. אני ליברל לא מפני שאני סבור שהליברליזם מהווה מסגרת סופית ואולטימטיבית לניהול חברות אנושיות, אלא מפני שאני מאמין בשוויון המהותי בין כל בני האדם, בפוטנציאל האנושי האינסופי ובחובה לאפשר לכל אדם את האוטונומיה לנסות לממש את הפוטנציאל הזה.

ועוד דבר: אני גם לא מוצא אלטרנטיבה לסדר הזה, כלומר מסגרת חברתית שמסוגלת לאפשר חיים וולנטריים בצוותא בעולם מגוון ואינדיבידואליסטי כשלנו. ודוק: גם דוגין (או הרב טאו) לא מוצא, ולכן הוא צריך להאמין שהמסגרת הזאת כולה אינה מקובלת "באמת" על ידי העם הקדוש והטהור שלו, ואינה אלא תוצר של קנוניה המונהגת על ידי אליטה זדונית. עד כמה התפיסה הזאת נאמנה למציאות אפשר לבחון היום באוקראינה.

11 תגובות

 1. זוהי בברור לא קנוניה של אליטה זדונית, אלא שאליטות זדוניות – כלכליות ופוליטיות מנצלות את המצב לצרכיהן

  אהבתי

  1. כרגיל
   פריסקו עם ערימת ההבל שהוא מפיץ מידי פעם . והכי מצחיק הוא די בטוח שהוא אדם עמקן שיודע לחשוב .

   סוג של גאוות עניים .

   מנסה לשוות לפוטין טירוף דתי .

   🤣🤦🏻‍♂️🤣🤦🏻‍♂️🤣

   לך תמכור את ההבל הזה לאספסוף השמאלני הנבער של מדינת החילונים . הם יבלעו את זה כמו את כל הצפרדעים האחרים שמוכרים להם . אבל שתדע . שהיהודים מסתכלים עליך ועל הבליך כבדיחה מצערת .

   אהבתי

   1. למה? כלומר, גם אם אינך מסכים עם תומר (וגם לי יש חילוקי דעות מסוימים איתו), למה האלימות? התוקפנות? הזעם? הנסיון לפגוע? מה, בעצם, כואב לך?

    Liked by 3 אנשים

   2. הבוטים של סמוטריץ' התפתחו מאד. שכחת לכתוב ששרות בנות זו קנוניה של השמאל כדי שישראל תובס במלחמה הבאה. איך שכחת?

    אהבתי

 2. הערה צדדית קטנה, בלי קשר להזיות של דוגין. הומוסקסואליות היא כבר מזמן לא "אהבה" (אם אי פעם היא היתה כזו), זו תרבות סקס וגם תרבות זנות. מי שלא חי קצת בנקודות הלוהטות של המערב, בערים הגדולות, לא יכול להבין עד כמה תרבות הסקס הזו הפכה להיות יסוד חברתי מרכזי. החברות המערביות אכן מתפרקות. כמות הילדים בני 13 ומעלה שמחליפים השכם והערב את זהותם המינית ודופקים לעצמם את החיים היא לא תיאמן. אין משפחות. המונים מגדלים כלבים במקום ילדים. האדם בודד יותר מאשר היה אי פעם.
  העולם המערבי בתהליך התנוונות ובבעיה קשה מאוד. אין טעם להתעלם. מי כמוך יודע להביט אחורה ולנתח מה בסופו של דבר עולה בגורלן של חברות מתנוונות.

  אהבתי

  1. הערה צדדית קטנה, בלי קשר להזיות של דוגין:

   הטרוסקסואליות היא כבר מזמן לא "אהבה" (אם אי פעם היא היתה כזו), זו תרבות סקס וגם תרבות זנות. מי שלא חי קצת בנקודות הלוהטות של המזרח והדרום, בערים הגדולות, לא יכול להבין עד כמה תרבות הסקס הזו הפכה להיות יסוד חברתי מרכזי.
   החברות המסורתיות אכן מתפרקות. כמות הילדות בנות ה-13 שנאנסות השכם והערב בידי גברים, שודופקים להן את החיים היא לא תיאמן. יש רק סוג אחד של משפחה – זה שמתאים לגבר הטרוסקסואלי. בעולם שסובל מהתפוצצות אוכלוסין, המונים ממשיכים לעשות יותר ילדים מכפי שהם יכולים לכלכל. הגבר ההטרוסקסואלי מפחד יותר מאי פעם.
   העולם המזרחי בתהליך התנוונות ובבעיה קשה מאוד. אין טעם להתעלם. מי כמוך יודע להביט אחורה ולנתח מה בסופו של דבר עולה בגורלן של חברות מתנוונות.

   Liked by 2 אנשים

 3. אין הכי נמי.
  העולם כולו בכאוס. אין אנו שמים מבטחנו לא במערב המתנוון ולא במזרח המנוון זה מכבר.

  אהבתי

 4. תודה תומר על מאמר כנה ובהיר.

  מסכים עם רוח הדברים, אולם התגובות האלימות והקשות שמופיעות כאן מלמדות (באופן עקיף, בעצם קיומן) על הבעיות הבלתי פתורות שנובעות מהעמדה הליברלית. גם אם תורת דוגין אינה מחזיקה מים, היא תגובה מובנת במובן האנושי, בכך שהיא מציגה נסיון (כושל, בדיוני, וגם אלים ובזוי) לנסח תפיסת עולם "בריאה", כלומר — כזו שאינה מובילה למבוי סתום ברמה החברתית והקיומית, לפחות עבור קבוצה מסויימת. ומה איתנו הליברלים? האם אפשר לנסח מסגרת עולמית ברת קיימה לסדר הליברלי? ואם לא, האם יש מוצא אחר מלבד דמיון מסגרת אלטרנטיבית, דמיונית ולא-ליברלית ככל שתהיה?

  אהבתי

 5. לא פלא שיש שרואים קשר ישיר בין דוגין לבין פוטין, ובהחלט רואים בו "לחשן צד" או "לחשן אחורי" כמו במחזה "סיראנו דה ברז'ראק". המאמר שלך דכאן מאמת גישה זו כמעט במלואה. אגב, לא רק דוגין והרב טאו, גם האייתולות באיראן ושמרנים קיצוניים בארה"ב או במקומות אחרים בעולם.

  אהבתי

 6. נראה לי שהמאמר מגמד את הביקורת האנטי-ליברלית ע"י האדרת הפן של התאוריה הקונספירטיבית, ובכך הוא מפספס את נקודת האמת שממנה ניזונים דוגין ודומיו, כולל חלק מהמגיבים לעיל. הטענה הדוגינית היסודית היא שהליברליזם עומד בניגוד לצדק החברתי. הקונספירציה אינה העילה לליברליזם אלא מה שאליבא דדוגין מקיים אותה, בעוד ששורשה הפנימי הוא הרצון להגדיל את היתרון היחסי של מי שזכה בלוטו של החיים יותר מזולתו – נולד ליותר כסף, אינטיליגנציה, כשרון חברתי, מראה טוב, סתם מזל וכו', ולכן יש לו יתרון בלתי הוגן כאשר כללי המשחק זהים לכולם. האדם הקטן שמוכרים לו שוויון רואה שהשוויון אינו רוחבי, אינו שייך בחיים האמיתיים שמחוץ ללשון החוק – אותו אדם נרמס בעבודה שוחקת תחת בוסים שמרוויחים על עבודתו, משועבד למשכנתא (אם יש לו מזל ואינו חייב לגור בשכירות) מול הבנק שמנהליו עתירי נכסים, נמצא בנחיתות במאבק על זוגיות, וכו'. מבחינת אותו אדם השוויון החוקי ועקרונות החירות אינם משרתים אותו אלא דווקא כופים עליו כללי משחק שלדידו אינם הוגנים ונוגדים את הצדק. טענה זו ניתן להרחיב מהמישור הפרטי גם למישורים המעמדיים והגאופוליטיים, ולטעמי ההסבר הנ"ל מסביר היטב גם את תופעת ההתנגדות לחיסונים, ההתנגדות ל- 5G, התאוריות על כדור הארץ השטוח, וכו'. הייתי קורא לתופעה זו בשם דיספוריה חברתית, והחווים אותה מחפשים פתרון קסם להתאמה חברתית (על משקל התאמה מגדרית). דומני שהמענה היחיד כיום של הליברליזם לטענתם הינו העדר אלטרנטיבה מוצלחת יותר, מה שנתפס כווטאבאוטיזם מתנשא וממש מזמין דוברים משכנעים (בכריזמה, כח, וכו') לטעון שדווקא יש להם אלטרנטיבה ראויה.

  Liked by 1 person

שקלא וטריא

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s